Apel o wsparcie dla Papui Zachodniej

października 2010

Oto dramatyczny apel Benny’ego Wendy, Papuasa mieszkającego w Wielkiej Brytanii, redaktora strony http://www.freewestpapua.org i działacza domagającego się przyznania niepodległości Papui Zachodniej.

Benny Wenda urodził się w wiosce Pyramid w Dolinie Baliem. W 1977 roku podczas lotniczych nalotów indonezyjskiego wojska na wyżyny, zginęła większa część jego rodziny zaś wychowaniem młodego Benny’ego zajął się wujek.

APEL BENNY’EGO WENDY

Drodzy przyjaciele Papui Zachodniej.

Jak zapewne niektórzy z was już wiedzą, materiał ten krąży po Internecie. W tym tygodniu zamieszczono nagranie ukazujące okrutne tortury i morderstwo Zachodnich Papuasów z rąk indonezyjskich wojskowych.

 Zachęcam Was do rozpowszechnienia tych informacji tak daleko i szeroko jak to możliwe. Ważnym jest aby ludzie mogli zobaczyć na własne oczy cierpienia jakie znoszą Papuasi od lat sześćdziesiątych XX wieku od kiedy Indonezja okupuje nasz kraj.

Obecnie w obszarze górskim Papui Zachodniej panuje kryzys humanitarny. Tysiące cywilów, w tym kobiety i dzieci, ukrywają się w lasach przed indonezyjskimi żołnierzami. Zagraniczne organizacje, dziennikarze i obrońcy praw człowieka mają zakaz wjazdu do regionu. To co się dzieje jest ludobójstwem.

Proszę, zrób wszystko co możesz, aby nam pomóc, zanim będzie za późno. Pilnie potrzebujemy wysłania sił pokojowych ONZ, zaś osoby odpowiedzialne za te przerażające zbrodnie powinny zostać pociągnięte do odpowiedzialności.

Indonezja realizuje inny Timor Wschodni. Oni prowadzą do tego, że rzeki Papui Zachodniej stają się czerwone od krwi mego ludu.

W imieniu mojego ludu, który nadal cierpi, dziękuję Ci za wsparcie dla naszej walki. Jesteśmy ludźmi i po prostu prosimy o takie same prawa jak Wy – życie w pokoju bez obawy o aresztowania, morderstwa, zastraszania, tortury i gwałty. Pomóż nam być wolnymi od kolonialnych rządów indonezyjskich. Czas ucieka.

CO DALEJ?

Dyrektor organizacji Survival International komentując zamieszczone nagranie powiedział min.: „Materiał na, którym ten starszy pan jest torturowany, rzekomo przez indonezyjskich żołnierzy, jest naprawdę przerażający. Musi zostać zainicjowane pełne, niezależne śledztwo w sprawie tej zbrodni. Żołnierze zabijają, gwałcą i torturują Papuasów bezkarnie od niemal 50 lat. Społeczność międzynarodowa nie może pozwolić na to aby było to kontynuowane…”

Od czasu, kiedy Papua Zachodnia została zaanektowana przez Indonezję po sfingowanych wyborach w 1969 roku, z rąk wojska i policji, zginęło co najmniej 100 tysięcy rdzennych mieszkańców tych ziem. Obecny rząd indonezyjski to partner strony polskiej w handlu zbrojeniowym. W 2006 roku Radosław Sikorski podpisał kontrakt na dozbrojenie wojska indonezyjskiego na kwotę 100 milionów dolarów. W 2009 roku setki mieszkańców Polski złożyło podpisy pod petycje domagające się zaprzestania łamania praw człowieka w Papui Zachodniej i wszczęcia w tej sprawie odpowiednich działań. Petycje były adresowane do Premiera RP Donalda Tuska oraz Prezydenta Indonezji, Susilo Bambang Yudhoyono.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wiadomości i Newsy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s