Cyberataki po ujawnieniu tortur w Papui Zachodniej

październik 2010

W dniach 27-28 października doszło do zorganizowanego cyberataku na strony internetowe organizacji praw człowieka po tym, gdy te zamieściły w ubiegłym tygodniu nagrania ukazujące Papuasów torturowanych przez indonezyjskich żołnierzy.

Wśród 6 zaatakowanych stron znajduje się min. Survival International, West Papua Media Alerts oraz Free West Papua Campaign. Większość z tych witryn nadal nie działa lub prezentuje wersje awaryjne.

Działacze z Survival International początkowo podejrzewali, że atak miał związek z apelem o turystyczny bojkot Botswany  dot. prześladowania Buszmenów z Kalahari w tym kraju (zakaz dostępu do wody pitnej). Po równoległych atakach na strony, które zamieściły nagrania ukazujące bitych i torturowanych Papuasów stało się oczywiste, jaki był prawdziwy motyw cyberataku.

Toby Nicholas z Survival International uważa, że wyśledzenie sprawców zajścia będzie niezwykle trudne. Profesjonalizm oraz rozmach z jakimi przeprowadzono ostatnie ataki sprawia jednak, że wśród podejrzanych wymienia się kręgi związane z rządem indonezyjskim lub sztabem wojskowym tego kraju.

Od czasu kiedy kolejne rządy indonezyjski przejęły kontrolę nad Papuą Zachodnią zginęło tam co najmniej 100 tysięcy rdzennych mieszkańców tych ziem, Papuasów. Zarzuty wobec indonezyjskich sił utrzymania porządku obejmują ostrzeliwanie cywilów, gwałty na kobietach, tortury, bezzasadne aresztowania, egzekucje oraz palenie wsi i obiektów sakralnych.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wiadomości i Newsy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s