Działania militarne przeciwko ludności papuaskiej w Punkak Jaya

czerwiec 2010

Indonezyjskie wojsko oraz paramilitarna policja (BRIMOB) rozpoczęły działania przeciwko ludności papuaskiej w regionie Punkak Jaya.

 W maju bieżącego roku władze indonezyjskie ostrzegły, że siły bezpieczeństwa rozpoczną poważną operację jeśli Goliat Tabuni, lider OPM, organizacji walczącej o niepodległość Papui Zachodniej, nie podda swoich oddziałów.

Przepływ informacji z regionu działań jest utrudniony. Władze indonezyjskie utrzymują specyficzną politykę, która zakłada nie tylko ograniczenie w ruchu ale i zakaz dla obecności dziennikarzy, organizacji humanitarnych i praw człowieka. Wszelkie dotychczasowe raporty wskazują jednak, że operacja wojskowa w obszarze Punkak Jaya trwa już od dłuższego czasu.

Podobnie jak poprzednie operacje militarne wojsk indonezyjskich tak i ta uderza bezpośrednio w ludność cywilną. W obawie przed prześladowaniami tysiące mieszkańców społeczności Tinginambut opuściło już swoje wsie i ukrywa się w lesie. Jak wskazuje Benny Wenda, zatrzymania cywilów nie posiadających dokumentów kończą się często aresztowaniem i torturami.

Na początku czerwca w miejscowości Kamping Tinggineri, kobieta spodziewająca się dziecka została zgwałcona przez personel policji BRIMOB. Równoległa wizyta żołnierzy indonezyjskich w miejscowości Gwenggu Pilla skutkowała spaleniem 12 domów i 2 kościołów.

Organizacja Survival International ostrzega, że działania mogą ulec eskalacji na przestrzeni następnych tygodni.

Tymczasem parlament Vanuatu podjął jednogłośną uchwałę wzywającą Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości do zbadania zgodności z prawem procedury, która doprowadziła do przejęcia Papui Zachodniej przez rząd indonezyjski w latach sześćdziesiątych XX wieku.

Od czasu, kiedy Papua Zachodnia została zaanektowana przez Indonezję po sfingowanych wyborach w 1969 roku, z rąk wojska i policji, zginęło co najmniej 100 tysięcy rdzennych mieszkańców tych ziem.

Obecny rząd indonezyjski to partner strony polskiej w handlu zbrojeniowym. W 2006 roku Radosław Sikorski podpisał kontrakt na dozbrojenie wojska indonezyjskiego na kwotę 100 milionów dolarów

Damian Żuchowski dla wolnemedia.net
Na podstawie: freewestpapua.org, survivalinternational.org

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wiadomości i Newsy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s