Marsze niepodległościowe Papuasów

lipiec 2010

Aż do 20 tysięcy Papuasów zgromadziło się w Jayapurze, stolicy prowincji Papua Zachodnia, domagając się od rządu indonezyjskiego oraz społeczności międzynarodowej przyznania prawa do samostanowienia.

Demonstranci odrzucają autonomię przyznaną przez stronę indonezyjską w 2001 roku i wzywają do międzynarodowego pośrednictwa podczas dialogu z Dżakartą.

Protestujący zebrali się w kilku punktach miasta po czym podjęli marsz, którego finałem było zajęcie terenu miejscowej legislatury. Wszystko odbywa się pod czujnym okiem policji i w pełni uzbrojonego wojska indonezyjskiego. Po negocjacjach demonstranci otrzymali pozwolenie na pozostanie na miejscu do godziny 18.00, 9 lipca.

Równoległe marsze odbyły się w innych miastach Papui Zachodniej. W Manokwari policja brutalnie zablokowała rajd i rozpędziła demonstrujących. W Merauke ponad 1000 osób ruszyło do miejscowej legislatury protestując przeciwko pogwałceniu praw rdzennej ludności, w tym planom powstania olbrzymich plantacji palmy oleistej.

W Wamenie zamknięto sklepy i przedsiębiorstwa a tysiące zebranych opowiadając się przeciwko autonomii wzywa do zachowania sprawiedliwości ekonomicznej i samowystarczalności. Organizator protestu Yulianus Hisage powiedział „Żądamy przywrócenia suwerenności ludów papuaskich”.

 Damian Żuchowski dla wolnemedia.net
Na podstawie: intercontinentalcry.org

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wiadomości i Newsy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s