Obawy o los więźniów sumienia w Papui Zachodniej

Organizacja Human Rights Watch wezwała władze Indonezji do poszanowania praw więźniów sumienia: Filepa Karmy oraz Buchtara Tabuniego, którzy zostali pozbawieni kontaktu ze swoimi prawnikami i rodzinami. Według Elaine Pearson, zastępczyni dyrektora HRW w Azji, więźniowie powinni zostać jak najszybciej przeniesieni w dogodne miejsce, gdzie w trybie natychmiastowym należy umożliwić im kontakt z prawnikami. 

 

Filep Karma (lat 51) spędził w więzieniu ostatnie 6-sześć lat. W maju 2005 r. sąd rejonowy Abepura uznał go winnego zdrady za zorganizowanie wiecu niepodległościowego na rzecz Papui Zachodniej, 1 grudnia 2004 roku po czym skazał na karę 15 lat pozbawienia wolności.

Buchtar Tabuni (lat 31) jest liderem Komitetu Narodowego Papui Zachodniej, organizacji wzywającej do niezależności Papui Zachodniej. Został aresztowany w Jayapura 3 grudnia 2008 roku za zorganizowanie protestu popierającego akcje „International Parlamentarians for West Papua”. Skazano go na 3-trzy lata pozbawienia wolności, na podstawie artykułu 160 Kodeksu Karnego, za „podżeganie do nienawiści” wobec rządu indonezyjskiego.

3 grudnia 2010 r. w więzieniu Abepura, gdzie przebywała dwójka osadzonych wybuchły zamieszki, które zakończyły się ucieczką 5-piątki więźniów, spośród, których jeden został zabity. Buchtar Tabuni i Filep Karma zostali oskarżeni o podżeganie do zamieszek i wraz z trzema innymi więźniami przeniesieni na Komendę Policji. Stało się tak pomimo tego, że wiarygodne raporty sugerują, że oboje starali się uspokoić sytuację w więzieniu.

Po przeniesieniu na Komendę  zatrzymani rozpoczęli strajk głodowy, domagając się godnego wyżywienia oraz zapewnienia potrzebnego leczenia dla Karmy.    

Obserwatorzy sytuacji w Papui Zachodniej obawiają się, że władze mogą przenieść Karmę i Tabuniego do niesławnego więzienia w Nusakembangan Java, gdzie przebywają więźniowie skazani za brutalne przestępstwa. W takich okolicznościach życie obu więźniów sumienia byłoby szczególnie zagrożone.

W Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka 10 grudnia 2010, Human Rights Watch, ponowiła również swój apel do rządu indonezyjskiego o poszanowanie prawa do swobodnego wyrażania poglądów. Obecnie w indonezyjskich więzieniach znajduje się około 130- stu trzydziestu działaczy z Papui Zachodniej i Moluk, którzy zostali pozbawieni wolności za pokojowe wyrażanie poglądów politycznych, nawoływanie do reform prawnych i poszanowanie wolności słowa.

Prezydent Indonezji, Susilo Bambang Yudhoyono widzi całą sprawę zupełnie inaczej. Podczas otwarcia trzeciego Forum Demokratycznego na Bali mówił o „istnieniu wielu wariantów demokracji”.

Informacja pojawiła się również na www.wolnemedia.net

Na podstawie: westpapuamediainfo; http://www.hrw.org

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wiadomości i Newsy i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s