Rząd USA wznawia współpracę z siłami specjalnymi Kopassus. Papuascy cywile na liście wrogów

W lipcu 2010 roku sekretarz obrony USA, Robert Gates ogłosił wznowienie współpracy z indonezyjskimi siłami specjalnymi Kopassus. Zdaniem indonezyjskiego ministra obrony Purnomo Yusgiantoro kwestia współpracy na tym polu została już dawno zatwierdzona i teraz znajduje się w gestii urzędników ds. wojskowości obu krajów. Generał dywizji Kopassus już został zaproszony do złożenia wizyty w USA w najbliższej przyszłości.

Wielu działaczy na rzecz praw człowieka oraz niepodległości Papui Zachodniej, ponowne nawiązanie współpracy z Kopassus, uznało za akt nieodpowiedzialności oraz przyzwolenia dla taktyki mordów oraz prześladowań, skierowanych przeciwko mieszkańcom wschodniej Melanezji (Moluki i Papua Zachodnia), okupowanej przez rząd indonezyjski.

Siły specjalne Kopassus oraz indonezyjskie siły zbrojne (TNI) są odpowiedzialne za ciężkie naruszenia praw człowieka w Papui Zachodniej oraz wcześniej na Timorze Wschodnim. W 1998 roku Kopassus dokonał min. masakry cywilów na papuaskiej wyspie Biak.

Dokumenty opublikowane ostatnio przez dziennikarza śledczego Allana Nairna potwierdzają szokującą taktykę stosowaną przez indonezyjskie siły specjalne. Tajne akta Kopassus wskazują, że cywilni działacze na rzecz niepodległości Papui Zachodniej są „o wiele bardziej niebezpieczni” niż zbrojna opozycja OPM. Za szczególnie niepokojące w tym względzie uchodzi publiczne poruszanie tematów związanych z naruszeniem praw człowieka, w tym morderstw i porwań dokonywanych przez siły bezpieczeństwa. Przywódcy kościelni oraz cywilni działacze zostają wskazani jako główni „wrogowie” Kopassus. Przedstawiciele indonezyjskiej armii, jak dotąd nie zaprzeczyli prawdziwości tych dokumentów.

Wśród osób, które znalazły się na liście „wrogów-celów” Kopassus jest wielebny Benny Giay, który wielokrotnie opowiadał się za poszanowaniem praw człowieka w Papui. Po upublicznieniu listy, Benny Giay wezwał prezydenta USA, Baracka Obamę do wycofania się z współpracy z indonezyjskimi siłami specjalnymi. Wcześniej po podobnym na stygmatyzowaniu w 2001 roku, zamordowany został lider pokojowego ruchu niepodległościowego, Theys Eluay.

Od czasu kiedy w 1962 roku Papua Zachodnia została nielegalnie zajęta przez ówczesny reżim indonezyjski (najpierw Sukarno, potem Suharto) z rąk wojska i policji zginęło ponad 100 tysięcy rdzennych mieszkańców tych ziem, Papuasów.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wiadomości i Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s