Program migracyjny marginalizuje Papuasów

Nowy raport rządu indonezyjskiego zapowiada finansowanie nowej fali migracji ludności z wschodniej Indonezji do Papui Zachodniej. Rząd zamierza przeznaczyć na ten cel 600 miliardów rupii.

Przewodniczący Dewan Adat Papua (DAP), Forkorus Yoboisembut, wyraził zaniepokojenie projektem, który może doprowadzić do tego, że Papuasi staną się mniejszością w swoim własnym kraju. Przestrzegł również przed konfliktami jakie może przynieść samowolna migracja: „Mam nadzieje, że centralne władze rozważą tą sprawę raz jeszcze ponieważ program migracyjny może doprowadzić do marginalizacji ludności tubylczej”.

Forkorus powiedział również, że lokalna imigracja w wielu miejscach Papui utrudni plemiennym społecznościom zachowanie własnej kultury i stylu życia.. Rozwój bardziej luksusowego stylu życia wzmacnia marginalizację kultury ludowej: „Trwający program migracyjny, podważa prawo Papuasów do bycia panami we własnym kraju, ponieważ większość tych, którzy tworzy obecnie gospodarkę nie są Papuasami. Papuasi nie są jeszcze w stanie konkurować z przybyszami w życiu gospodarczym i rząd powinien wziąć to na poważnie pod uwagę”.

Polityka jawaizacji Papui Zachodniej to przemyślana taktyka realizowana od wielu lat przez kolejne rządy indonezyjskie. Dzisiaj Papuasi stanowią zaledwie 52% mieszkańców Papui Zachodniej. Problem ten należy postrzegać również w szerszej perspektywie, aspiracji Papuasów do samostanowienia. Jeżeli Papuasi zostaną celowo zdominowani przez przybyszów z zewnątrz to ewentualne, przyszłe referendum w sprawie niepodległości Papui Zachodniej przyniesie oczekiwany rezultat dla sfer rządowych, które obecnie nie chcą nawet słyszeć o podobnym plebiscycie.

Autor: Damian Żuchowski
Na podstawie: westpapuamedia.info

Wiadomość pojawiła się także na www.wolnemedia.net

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wiadomości i Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s