Gwałty i molestowanie kobiet w Papui Zachodniej

Rickho Taruna Mauruh z biura policji w Biak Numfor poinformował o aresztowaniu siódemki mężczyzn, w tym czterech policjantów, oskarżonych o gwałt na podstawie artykułu 81 ustawy o ochronie dzieci z 2002 roku.

Ofiara, uczennica szkoły średniej znała jednego z domniemanych gwałcicieli. Umówiła się z nim na spotkanie tuż po północy na targu owocowym w Biak Numfor. Dziewczyna została zwabiona do Pondok Idah, gdzie czekało na nich sześciu kolegów mężczyzny, w tym czterech policjantów. Mężczyźni, najprawdopodobniej pijani wielokrotnie gwałcili ofiarę aż do nieprzytomności. Potem zamknęli ją w pokoju gdzie przez kilka kolejnych dni gwałty były kontynuowane. Dziewczynie grożono pobiciem jeżeli będzie stawiać opór.

Rickho zapowiedział, że policjanci zaangażowani w ten „żenujący” akt zostaną usunięci z szeregów policji. Pomimo okropnego gwałtu sprawcom grozi zaledwie do 5 lat pozbawienia wolności. Matka ofiary podczas rozmowy telefonicznej powiedziała, że córka nadal jest w szoku. Wyraziła również nadzieje, że ludzie, którzy to zrobili otrzymają, zgodnie z prawem, maksymalny wymiar kary gdyż zniszczyli przyszłość jej dziecka.

To nie jedyny przypadek wykorzystywania seksualnego kobiet przez policjantów odnotowany w ostatnim czasie. Na przełomie lutego/marca 2011 roku równie bulwersującą sprawę do Krajowej Komisji Praw Człowieka zgłosiła rodzina kobiety, którą do czynności seksualnych zmuszało trzech policjantów.

Skandal wybuchł w lutym 2011 roku gdy żona Munandara, przebywająca w zakładzie penitencjarnym Abepura ujawniła, że podczas pobytu w areszcie śledczym w Jayapura była upokarzana w ten sposób przez miejscowych funkcjonariuszy. Policjanci winni zajścia otrzymali zaledwie symboliczną karę: 21 dni pozbawienia wolności i sankcje administracyjne, w tym anulowanie awansu. Pod ogniem krytyki do dymisji podał się miejscowy komendant Imam Setawian.

Munandar powiedział, że słyszał o tym wydarzeniu za pośrednictwem mediów: „Byłem zszokowany gdy usłyszałem co spotkało moją żonę, nie mogłem poradzić sobie z rzeczywistością, zrozumieć tego co się stało.” Munandar wielokrotnie odwiedzał żonę podczas jej pobytu w areszcie w Jayapura i więzieniu Abepura ale nie wiedział co tak naprawdę działo się za kratkami. Wspomina o innym incydencie kiedy jego żona trafiła do szpitala po próbie samobójczej. Teraz ta desperacka próba nabiera zupełnie innego znaczenia

Nie kryjąc łez Munandar ubolewa: „Moja żona nigdy mi o tym nie powiedziała, nawet wtedy kiedy przedawkowała tabletki odchudzające. To co zrobili jest niemoralne i bardzo bolesne dla mojej rodziny. Sprawcy muszą zostać ukarani.” Żona mężczyzny trafiła do więzienia za branie udziału w nielegalnym hazardzie.

Na podstawie: freewestpapua.org, thejakartaglobe.com

AKTUALIZACJA: Dziennikarz Banjir Ambarita, który upublicznił powyższe informacje został zaatakowany nożem w nocy 3 marca 2011 roku. Otrzymał dwa ciosy w klatke piersiową i w brzuch. Ambarita przeszedł operację i przebywa na oddziale intensywnej terapii.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wiadomości i Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s