Norweski Komitet wsparcia Sahary Zachodniej solidaryzuje się z Papuą Zachodnią

Norweski Komitet wsparcia Sahary Zachodniej poparł prawo do samostanowienia Papui Zachodniej. Zdaniem członków komitetu okupacje Sahary Z. i Papui Z. są bardzo podobne. Oba kraje były koloniami, które podczas procesu dekolonizacyjnego zostały najechane przez większych sąsiadów: Sahara przez rząd marokański a Papua przez indonezyjski i tym samym pozbawione prawa do suwerenności. Zdaniem Norweskiego Komitetu epoka kolonialna to coś, czego społeczność międzynarodowa powinna pozbyć się już 20 lat temu. Rząd indonezyjski powinien zakończyć okupację Papui Zachodniej i pozwolić jej mieszkańcom przeprowadzić referendum w którym sami zadecydują o swojej przyszłości.

Rezolucję o tej treści przyjęto podczas dorocznego zgromadzenia Norweskiego Komitetu Wsparcia dla Sahary Zachodniej. Decyzja komitetu została odebrana z zadowoleniem przez działaczy na rzecz niepodległości Papui Zachodniej przebywających na uchodźstwie w Europie. Benny Wenda, który otrzymał azyl w Wielkiej Brytanii powiedział: „Podobnie jak ludzie z Papui Zachodniej tak i lud Saharawi cierpi od lat z powodu marokańskich rządów kolonialnych. Stoimy z nimi ramię w ramię w ich walce.

Na podstawie: http://www.freewestpapua.org, http://www.vest-sahara.no

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wiadomości i Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s