Wzrost zachorowalności na HIV/AIDS w Papui Zachodniej

Oficjalne dane opublikowane w maju 2011 roku obrazują, że liczba osób dotkniętych HIV/AIDS w Papui Zachodniej wzrosła o 30%, w ciągu zaledwie czterech miesięcy. Obecnie ogólna liczba osób dotkniętych wirusem wynosi 17 tysięcy osób. Jednak lekarze i pracownicy medyczni sugerują, że rzeczywista liczba osób chorych jest znacznie wyższa. Liczba zakażeń HIV/AIDS w Papui Zachodniej jest 15-krotnie większa niż średnia krajowa w Indonezji.

Komisja Zapobiegania AIDS w Papui (KPA), wykazała, że obszarem o największym wzroście i ogólnym poziomie zakażenia jest Mimika, gdzie znajduje się potężna kopalnia miedzi i złota Grasberg – własność amerykańskich i angielskich spółek górniczych, które zniszczyły ziemie plemion Amungme i Kamoro oraz doprowadziły do migracji wielu postronnych osób do tego obszaru. Niektórzy Papuasi uważają, że indonezyjscy żołnierze celowo sprowadzają na ziemie plemienne prostytutki borykające się z chorobą. Żołnierze często oferują alkohol i usługi seksualne pracownikom i przywódcom plemiennym w zamian za dostęp do ich ziem i zasobów naturalnych.

Wielu Papuasów nie szuka pomocy medycznej, ponieważ nie ma zaufania do indonezyjskich służb medycznych: wierzą, że celowo zarażają one rdzennych mieszkańców. Rasistowskie postawy wobec Papuasów są powszechne; to kolejny powód tego, że rdzenni mieszkańcy unikają klinik utworzonych przez rząd indonezyjski.

Na podstawie: survivalinternational.org

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wiadomości i Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s