Morderstwo Dereka Adii

Według informacji sekretariatu sprawiedliwości i pokoju kościoła Kingmi (SKP) w Papui Zachodniej, Derek Adii, który właśnie zakończył aplikacje na stanowisko urzędnika w pod-okręgu Deiyai, był maltretowany i bity aż do śmierci przez sześciu członków sił zbrojnych w obszarze portu Nabire, w sobotę 14 maja 2011 roku.

Wszystko rozpoczęło się gdy 26-letni Derek Adii udał się na pokład statku KM Labobar, gdzie poprosił członków indonezyjskiej armii o pomoc w zorganizowaniu transportu pasażerów. W odpowiedzi żołnierze zareagowali agresją: bito go i maltretowano. Ostatecznie jeden z oprawców wyciągnął bagnet i uderzył ofiarę w głowę, po czym zrzucił jej ciało do morza. Derek Adii zmarł na miejscu. Według koordynatora SKP cała szóstka żołnierzy była zaangażowana w te morderstwo.

Kilka osób, które były w pobliżu i stały się świadkami zajścia, zgłosiły swój sprzeciw, ale zostały rozproszone przez indonezyjskie siły bezpieczeństwa. Brat ofiary, Martinus Adii, który mieszka w Amban (Manokwari) był zszokowany. Kiedy usłyszał o śmierci członka rodziny, zażądał informacji na temat przebiegu wydarzeń. Pytał: „Co złego zrobił mój brat, że doprowadzono do jego śmierci? Dlaczego na jego słowa zareagowano aktem przemocy?”.

W proteście przeciwko morderstwu, setki studentów i członków lokalnych społeczności, uzbrojonych w tradycyjną broń tj. strzały, tasaki i włócznie, zajęło nazajutrz port Manokwari. Oburzony tłum wybił okna w poczekalni portowej. Sytuacje uspokoiło pojawienie się indonezyjskich sił bezpieczeństwa, które przejęły kontrole nad obiektem.

Na podstawie: westpapuamedia.info, http://www.aippnet.org

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wiadomości i Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s