Kary więzienia za symbole niepodległościowe

Papuaski działacz Melkianus Bleskadit został uwięziony przez indonezyjskie struktury władzy w prowincji Papua Zachodnia za udział w pokojowym proteście i eksponowaniu flagi niepodległościowej. Kara więzienia dla Bleskadita jest częścią represyjnej polityki indonezyjskiego rządu, obliczonej na tłumienie pokojowej działalności politycznej i separatystycznej. Amnesty International wezwało do natychmiastowego i bezwarunkowego zwolnienia zatrzymanego.

14 grudnia 2010 roku grupa działaczy, w tym uczniowie, wzięła udział w pokojowym marszu w Manokwari, protestując przeciwko niesprawiedliwości oraz łamaniu praw człowieka przez indonezyjskie siły bezpieczeństwa, dyskryminujące Papuasów. Marsz zakończył się na polu Penerangan w Manokwari, gdzie polityczni aktywiści zebrali się w kolejną rocznicę niepodległości Zachodniej Melanezji, formy suwerennej państwowości proponowanej dla Papui Zachodniej oraz wysp ościennych. Podczas uroczystości podniesiono 14-gwiazdkową banderę, symbol niezależności Zachodniej Melanezji. W odpowiedzi na ten akt lokalna policja porządkowa (Polres) aresztowała siedmiu działaczy politycznych: Melkianusa Bleskadita, Daniela Yenu oraz pięciu studentów: Jhona Wilsona Wadera, Penehasa Serongona, Yance’a Sekenyapa, Alexa Duwiri i Jhona Raweyai. Wszyscy mężczyźni zostali oskarżeni o „bunt” na podstawie artykułu 106 indonezyjskiego kodeksu karnego oraz o „podżeganie” na podstawie artykułu 160.

Ostatecznie, 18 sierpnia 2011 roku Sąd Rejonowy Manokwari skazał Melkianusa Bleskadita na dwa lata więzienia, zaś 5 dni później Dance Yenu, będąc już od 8 miesięcy w areszcie, usłyszał wyrok 7 miesięcy i 16 dni pozbawienia wolności. Sprawy zatrzymanych studentów nadal są w toku.

Wcześniej indonezyjskie struktury władzy zdobyły się na niezwykły gest. Z okazji święta niepodległości indonezyjski rząd przewidział amnestie dla dwójki najgłośniejszych papuaskich aktywistów znajdujących się w indonezyjskich więzieniach. 17 sierpnia 2011 roku z więzienia wyszedł Buchtar Tabuni, który został zatrzymany w październiku 2008 roku za wzięcie udziału w pokojowej demonstracji poparcia dla inicjatywy Międzynarodowi Parlamentarzyści dla Papui Zachodniej (IPWP). Wśród osób objętych amnestią znalazł się także Filep Karma, aresztowany 1 grudnia 2004 roku za eksponowanie niepodległościowej flagi Papui Zachodniej „morning star” i następnie skazany na 15 lat pozbawienia wolności! Filep Karma odmówił jednak przyjęcia prawa łaski, deklarując, że woli odsiedzieć normalną karę. Wezwał także rząd Indonezji aby ten przeprosił wszystkich Papuasów za okrucieństwa, których się dopuścił.

Obecnie w indonezyjskich więzieniach przebywa co najmniej 90 rdzennych mieszkańców Papui Zachodniej i Moluk, uwięzionych wyłącznie za pokojową działalność polityczną. Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych (MPPOiP), którego Indonezja jest sygnatariuszem a także krajowa konstytucja, gwarantują prawo do wolności wypowiedzi, opinii, zrzeszania się i pokojowych demonstracji. Amnesty International wezwało indonezyjskie władze do cofnięcia rozporządzenia nr/ 77/2007, zakazującego eksponowania regionalnych flag i symboli, używanych także przez organizacje niepodległościowe. Amnesty uważa, że rozporządzenie jest sprzeczne z duchem prawa o specjalnej autonomii z 2001 roku, które zapewniło Papuasom przywilej wyrażania własnej tożsamości kulturowej. Ponadto zakaz wywieszania flag jest całkowicie nieuzasadniony gdyż ogranicza wolność słowa i zrzeszania się, gwarantowane przez MPPOiP.

 
Na podstawie: westpapuamedia.info, Amnesty International

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wiadomości i Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s