Wymierające plemiona w Papui Zachodniej

Podczas dyskusji na temat akulturacji papuaskich plemion do nowych warunków życia, która odbyła się w Jayapura, prelegenci przywołali przypadki kilku plemion, które właśnie znajdują się na skraju wygaszenia fizycznego i kulturowego.

 

Uczestnik dyskusji i Papuas, Rudi Mebri, mówił o zaniku niektórych plemion we wschodnich rejonach Papui Zachodniej. Plemię Sebu żyjące niegdyś w regionie Pulau Kayu, w zatoce Jayapura, wymarło kilkadziesiąt lat temu. Na krawędzi odejścia znajduje się obecnie plemię Tampoto. Z całej społeczności pozostała już tylko jedna osoba. W tym samym tragicznym kierunku podążają dzieje ludu Dasem, żyjącego w obszarze Waena. Dasemowie liczą sobie dzisiaj już tylko kilka osób, należących do tej samej rodziny. Rudi Mebri wyraził obawę o losy innych plemion, które również mogą zostać zagrożone widmem wymazania spowodowanego przez: choroby zewnętrzne, dezintegracje będącą efektem ekspansji oraz utratę źródeł utrzymania. Zdaniem dyskutanta należy zwrócić się do rządu by ten zwracał większą uwagę na plemienną ludność w Papui Zachodniej.

Kolejnym prelegentem, który wziął udział w dyskusji był dziennikarz starszego pokolenia, Tarman Azzam, który w swym wywodzie przyjął bardzo konserwatywną miarę. Zwracając uwagę, iż fenomen wymierających plemion dotyczy tak samo Afryki jak i Papui, wyraził myśl „że wygaśnięcie plemion Tampoto i Dasem jest czymś nieuniknionym”. Azzam przytoczył przykład Dajaków z Kalimantanu, którzy wchodzą w interakcje, przystosowując się do prądów z zewnątrz, bez utraty własnej tożsamości kulturowej. Na przykład przyjęli ubrania noszone przez ludzi z zewnątrz. Tymczasem, zdaniem dziennikarza, w Papui dostosowanie do zewnętrznego trybu życia przebiega raczej wolno. Wiele lat temu indonezyjskiemu namiestnikowi, Acubowi Zainalowi, nie udało się przekonać Papuasów z centralnej wyżyny do odrzucenia kotek na rzecz „nowoczesnej odzieży”. Plemiona stawiły opór procesowi akulturacji…

Obecnie w Papui Zachodniej żyje około 250 plemion. Większość z nich posiada własny autonomiczny język.

Zdjęcie: daskar
Na podstawie: antaranews.com
Artykuł ukazał się także na: www.wolnemedia.net

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wiadomości i Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s