Przemoc i protesty w Papui Zachodniej

Lud Wolani zamieszkuje górskie obszary Papui Zachodniej. Piękno ich ojczyzny, przepastne krajobrazy, skrywają pewien, bardzo nęcący kruszec – złoto. Gorączka złota jaka zawitała do wielu górskich regionów Papui, oprócz nowych możliwości, stała się wkrótce i przekleństwem dla rdzennych mieszkańców.

Osadnicy i poszukiwacze złota zagrażają egzystencji lokalnych społeczności. Przybysze z zewnątrz wspierani są przez indonezyjskie siły bezpieczeństwa, których członkowie, pozbawieni kontroli, posiadają własne udziały w dochodowym interesie. Lokalnych mieszkańców w tej układance piętnuje się jako „sprawców konfliktów” a nawet ramię separatystów.

15 maja 2012 roku w prowincji Paniai, pięciu młodych mężczyzn zostało ostrzelanych przez członków mobilnych brygad policji BRIMOB. Plemienny przywódca, Melkianus Kegepe zginął na miejscu. Yulianus Wagepa został postrzelony w plecy; Selpius Kegepe w ramię, piersi i biodra; Lukasa Tobeta trafiono w brzuch; natomiast Amos Kegepe odniósł ranę nogi. Początkowe informacje, że zaatakowani Papuasi byli pijani podczas zajścia zostały zdementowane przez ofiary. Incydent ten przypomina inne, podobne, z poprzednich lat. W 2009 roku funkcjonariusze BRIMOB zastrzelili Sepanya Anoka, zaś w styczniu 2012 roku w ten sam sposób zginął Matius Tonoye. Papuascy obrońcy praw człowieka twierdzą, że przypadkowe egzekucje, takie jak te, są cechą charakterystyczną polityki indonezyjskiego rządu, który poprzez akty przemocy dąży do utrzymania kontroli. nad rdzennymi mieszkańcami Papui Zachodniej

Pojedyncze jak i zbiorowe akty przemocy, nie zmniejszają determinacji Papuasów do podnoszenia haseł humanitarnych i niepodległościowych. 1 maja 2012 roku kilkadziesiąt tysięcy Papuasów wzięło udział w masowych wiecach na terenie całego kraju. Bezpośrednio po tych wydarzeniach odnotowano wzrost brutalności policji i żołnierzy w Serui, największym mieście na wyspie Yapen. 23 maja 2012 roku aktywiści z Manokwari i Serui zorganizowali kolejne demonstracje, tym razem przeciwko brutalności policji wobec cywilów.

Na podstawie: westpapuamedia.info

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wiadomości i Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s