Papuascy więźniowie polityczni groźni nawet na wolności

Były papuaski więzień polityczny, Yusak Pakage, został zatrzymany i zabrany na posterunek policji w Jayapura. Incydent miał miejsce w sądzie, tuż przed rozpoczęciem procesu Buchtara Tabuniego, będącego w istocie kolejną odsłoną fali represji, kierowanej przez indonezyjską administracje wobec członków zachodniopapuaskiego ruchu niepodległościowego.

Yusak Pakage, według gazety JUBI przed rozpoczęciem rozprawy, siedząc w ławce okazywał oburzenie faktem postawienia przed sądem zasłużonego działacza i aktywisty. Podczas demonstracji niezadowolenia miał uderzyć w blat. Pech chciał, że znajdowała się na nim spluwaczka, której zawartość wylała się na spodnie siedzącego tuż obok przedstawiciela lokalnej administracji. Urzędnik odpowiedział gniewnie i podszedł do policjantów obecnych na sali sądowej. Jeden z funkcjonariuszy ponaglany przez oficjela poddał Pakage przeszukaniu, i znalazł przy nim scyzoryk. Następnie zmusił prześwietlanego mężczyznę do opuszczenia sądu i udania się na przesłuchanie, na posterunek policji .

Raport JUBI jasno wskazuje, że Pakage nie trzymał ostrego narzędzia w ręku, scyzoryk został znaleziony w kieszeni dopiero podczas przeszukania. Tymczasem zarzucono mu, iż posiadał przy sobie ostre narzędzie, rzekomo z zamiarem przeszycia nim osoby trzeciej. Lokalny szef policji, według serwisu Bintang Papua, oświadczył, że zachowanie aresztowanego postrzeżono jako zagrożenie dla bezpieczeństwa. Zatrzymanemu grozi oskarżenie na podstawie rozporządzenia 12/1951, mówiącego o zagrożeniu dla bezpieczeństwa, z maksymalną karą pozbawienia wolności do lat pięciu.

Yusak Pakage został aresztowany w 2004 roku za publiczne demonstrowania symboli niepodległościowych Papui Zachodniej, i obok Filepa Karmy, skazany za 15 lat pozbawienia wolności. Po odbyciu siedmiu lat kary, wyszedł na wolność w 2011 roku.

Na podstawie: westpapuamedia.info, bintangpapua

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wiadomości i Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s