Freeport McMoran niemile widziany na Kalimantanie

Działacze ekologiczni ze środkowego Kalimantanu, na wyspie Borneo w Indonezji, protestują przeciwko jakimkolwiek pracom firmy PT Kalimantan Surya Kencana, operującej we współpracy z amerykańskim koncernem Freeport McMoran Cooper & Gold. Demonstrujący obawiają się, że eksploatacja złota w centralnej części Kalimantanu doprowadzi do agrarnego konfliktu.

 

Według dyrektora Walhi, Kaltenga Arie Rompasa, jednym z powodów odrzucenia obecności Freeport McMoran jest tragiczne dziedzictwo prac Freeport Indonesia w Papui Zachodniej. Arie Rompas przypomniał, że spółka Freeport McMoran operuje tam od 1967 roku. 45-letnia obecność amerykańskiego giganta pomimo wielomiliardowych zysków, nie ofiarowała papuaskim ludom żadnego dobra, prowadząc za to do konfliktów, katastrofy ekologicznej i ubóstwa.

Arie Rompas uważa, że górnicza inwestycja w środkowym Kalimantanie przyniesie nierówności w kwestii kontroli nad zasobami naturalnymi i wkrótce doprowadzi do konfliktów, w tym także terytorialnych. Zdaniem dyrektora Walhi w przypadku rozpoczęcia prac, górniczej penetracji będzie podlegał obszar o powierzchni 121 tysięcy hektarów, rządowe źródła mówią o powierzchni dwa razy mniejszej.

W ocenie Ariego, rząd powinien odrzucić propozycje Freeport Mc Moran i zastanowić się nad celowością wielkiego przemysłu wydobywczego, wchodzącego do Kalimantanu. Organizacja Save Our Borneo (SOB) podąża w tym samym kierunku. W jej opinii należy odrzucić tą formę kontroli nad bogactwami naturalnymi, wdrażaną przez zagraniczne koncerny, w tym Freeport McMoran. Zagraża ona zarówno suwerenności ludów autochtonicznych na Borneo, jak i środowisku w centralnym Kalimantanie. „Pro-rynkowe inwestycje często nie szanują lokalnej mądrości, roli wspólnoty, jak również ochrony środowiska naturalnego” – czytamy w podsumowaniu.

 

Na podstawie: michr.net, indonesia.ucanews.com

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wiadomości i Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s