Nagroda za obywatelskie aresztowanie

Organizacja Free West Papua Campaign zaoferowała 50 000 funtów nagrody każdemu, kto podda prezydenta Indonezji, Susilo Bambanga Yudhoyono „obywatelskiemu aresztowaniu”, podczas jego wizyty w Wielkiej Brytanii. „Uważamy, że należy stawić czoło sprawiedliwości, gdy tysiące ludzi ginie w Papui Zachodniej” – powiedział Alex Regent, reprezentujący organizacje,  indonezyjskiej gazecie Harian Detik.

Prezydent Indonezji, po osobistym zaproszeniu Davida Camerona, planuje odwiedzić Wielką Brytanię w dniach 31 października-2 listopada 2012 roku, podczas trwających obchodów diamentowego jubileuszu królowej Elżbiety II. Free West Papua Campaign zaleca aby każdy kto zechce podjąć się tego wyzwania „spokojnie i łagodnie położył rękę na ramieniu lub łokciu Yudhoyono”, tak aby nikt nie miał powodu do narzekań z powodu zranienia prezydenta lub też pretekstu do uwięzienia śmiałka. Po dotknięciu indonezyjskiego prezydenta, organizacja zaleca wyrazić następującą formułę: „Susilo Bambang Yudhoyono, to obywatelskie aresztowanie za ludobójstwo i zbrodnie przeciwko ludzkości w Papui Zachodniej. Wzywam Ciebie do towarzyszenia mi w drodze na komisariat, by odpowiedzieć na oskarżenia”.

Organizacja nie ma kompetencji do wydania nakazu aresztowania Yudhoyono – zapewnia Julian Aldrin Pasha, rzecznik prezydenta Indonezji. „To nie jest możliwe, aby głowa państwa mogła zostać zatrzymana lub aresztowana. Prezydent jest bezpieczny. Jego ochrona w czasie wizyty w Wielkiej Brytanii została w pełni zagwarantowana przez królestwo Wielkiej Brytanii. Londyńska Metropolitna Police zapewniła, że plan nie dojdzie do skutku” – utrzymuje Pasha, i dodaje: „Brytyjski rząd widzi postępy [rządu Indonezji] w kwestii praw człowieka i demokracji”.

Organizacja Free West Papua Campaign została założona przez Benny’ego Wendę, uchodźcę z Papui Zachodniej, który otrzymał azyl polityczny w Wielkiej Brytanii. Wielu członków jego rodziny zginęło podczas bombardowania papuaskich wiosek przez indonezyjskie wojsko. On sam niedawno znalazł się na liście osób poszukiwanych przez Interpol, po skardze wniesionej przez indonezyjskie struktury władzy. Na przestrzeni ostatnich miesięcy, nakaz został skasowany.

Od momentu nielegalnego wkroczenia indonezyjskich wojsk do Papui Zachodniej, w latach 1960., z rąk indonezyjskich służb bezpieczeństwa zginęło ponad 100 tysięcy rdzennych mieszkańców terytorium. Ostatnia akcja „obywatelskiego aresztowania”, ogłoszona przez Free West Papua Campaign jest kolejną próbą zwrócenia uwagi na dramatyczną historię Papui Zachodniej i zmuszenia rządowych notabli do wzięcia odpowiedzialności za dekady prześladowań, tortur, morderstw i terytorialnej okupacji bez sprawiedliwego referendum niepodległościowego.

Na podstawie: freewestpapua.org, thejakartaglobe.com

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wiadomości i Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s