Listopadowe przypadki przemocy w Papui Zachodniej

Wiadomości zebrane na początku listopada przez lokalne sieci informacji i grupy praw człowieka w Papui Zachodniej opisują kolejne przypadki przemocy wobec rdzennych mieszkańców prowincji.

Czwartego listopada około godziny czternastej czasu lokalnego, połączone siły żołnierzy z indonezyjskiego batalionu 756 i mobilnych brygad Brimob, przeprowadziły nalot na rynek New Jibama, w mieście Wamena. Według świadków wojsko obległo kilka domów i zaczęło je ostrzeliwać, zagrażając życiu znajdujących się w środku papuaskich mieszkańców. Jedna osoba została ranna a wiele innych odniosło poparzenia po tym gdy następnie żołnierze podpalili trzy kolejne domy. Jak donosi serwis West Papua Media, rodziny objęte sankcjami zbiegły do lasu i obawiają się powrotu do miasta w obawie przed represjami ze strony indonezyjskich sił bezpieczeństwa.

W pierwszych dniach listopada 2012 roku zarejestrowano również kolejny przypadek ataku na członków Narodowego Komitetu Papui Zachodniej (KNPB). Paulus Horik, członek KNPB z Sorong został znaleziony martwy, zaś inny działacz tej organizacji, Klisman Woi trafił w stanie ciężkim do szpitala w Fakfak. Według wstępnego dochodzenia obydwaj aktywiści wynajęli motocykl i zostali znalezieni przez oficera policji w środku nocy. Pomimo, że ofiary leżały na drodze w opłakanej sytuacji, to sam motocykl znajdował się w idealnym stanie, bez żadnego uszkodzenia i zarysowania. Sekcja zwłok wykazała, że Paulus Horik zmarł w rezultacie wielkiej dziury powstałej w górnej części głowy, miał ponadto obrażenia nosa i twarzy. Druga z ofiar, Klisman Woi został hospitalizowany w stanie krytycznym, wyzionął ducha dwa dni później.

Arnold Kocu, koordynator KNPB z regionu Fakfak, zapowiedział zainicjowanie wspólnego dochodzenia z rodzinami ofiar, w celu ustalenia przebiegu tego tragicznego wydarzenia. Atak na aktywistów wpisuje się w trwającą od kilku miesięcy kampanię indonezyjskich sił bezpieczeństwa przeciwko członkom niepodległościowej organizacji, okupioną kolejnymi przypadkami aresztowań i niewyjaśnionych morderstw.

 

Na podstawie: westpapuamedia.info, nkpbnews.com

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wiadomości i Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s