Transfer czołgów z pytaniami o prawa człowieka

Rząd Indonezji odrzuca zastrzeżenia organizacji praw człowieka, monitorujących ostatnie transfery broni z Europy do Indonezji.

Ministerstwo obrony Indonezji potwierdziło, że zakupiło 100 czołgów bojowych Leopard, 50 lekkich czołgów Marder, a także kilka innych pojazdów od niemieckiego dostawcy broni Rheinmetall AG. Wiceminister obrony Sjafrie Sjamsoeddin zapowiedział, że zakupiony sprzęt zostanie dostarczony jeszcze w tym roku. Transakcja jest krytykowana przez organizacje praw człowieka z Indonezji oraz niemiecką Partię Zielonych, które przypominają, iż indonezyjskie wojsko nadal narusza prawa człowieka w Papui Zachodniej. Rzecznik ministerstwa obrony, płk Bambang Hartawan utrzymuje, że rząd w Dżakarcie nie zamierza wykorzystywać broni przeciwko własnym obywatelom. „Indonezja jest suwerennym i cywilizowanym narodem” – podkreśla – „Tak jak inne kraje musimy dokonać aktualizacji naszych zdolności obronnych, w zakresie zasobów ludzkich i sprzętu”.

Oficjalnym zapewnieniom nie wierzą członkowie koalicji społeczeństwa obywatelskiego z Indonezji. Wzywają rząd do anulowania zakupu broni. Jak podkreśla Poekngky Indarti z Imparsial Human Rights, koalicja ma obawy, że wobec niedużych osiągnięć w dziedzinie praw człowieka w Papui Zachodniej, czołgi Leopard mogą zostać użyte jako narzędzie represji wobec członków ruchu niepodległościowego. A to wydaje się prawdopodobne jako, że rząd zapowiedział ich rozlokowanie w obszarach przygranicznych – oficjalnie, aby walczyć z zakrojonym na szeroką skalę przemytem .

 

Na podstawie: gulf-times.com

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wiadomości i Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s