O Papui Zachodniej w Gujanie

Na początku grudnia 2012 roku, Benny Wenda, papuaski działacz na rzecz niepodległości Papui Zachodniej, z powodów politycznych przebywający od lat w Wielkiej Brytanii, odwiedził Amerykę Południową. Jego wizyta w Gujanie była kolejnym etapem na drodze długiej kampanii podnoszenia globalnej świadomości w zakresie walki Zachodnich Papuasów o niezależność od struktur państwa indonezyjskiego. Od czasu gdy w latach sześćdziesiątych XX wieku indonezyjskie służby bezpieczeństwa zajęły Papuę Zachodnią, z ich rąk zginęło ponad 100 tysięcy rdzennych mieszkańców tego terytorium, a zapowiedziany proces dekolonizacyjny został całkowicie zarzucony.

 

Benny Wenda przybył do Gujany mając w pamięci zaangażowanie przedstawicieli tego kraju na forum ONZ w 1969 roku, w dniach gdy ważyły się losy Papui Zachodniej. „Mieszkańcy Gujany wspierają wszystkich ludzi, którzy są prześladowani w innych częściach świata. Szukam więc pomocy u narodu i gujańskiego rządu. Dlatego tu jestem” – oświadczył działacz.

Podczas wizyty w Gujanie, Benny Wenda spotkał się z prezydentem kraju, parlamentarzystami różnych opcji politycznych oraz z lokalnymi społecznościami. Jedną z osób, która rozmawiała bezpośrednio z papuaskim gościem był Desmond Trotman, poseł Partnerstwa dla Jedności Narodowej (APNU). Gujański parlamentarzysta powiedział, że osoby, które spotkały się z Benny Wendą są pod wrażeniem jego szczerości i zaangażowania w walkę o przyszłość Papui Zachodniej. Mieszkańcy Gujany mają własną historię walki z kolonizatorami i imperiami kolonialnymi, dlatego też, jak zapewnił Trotman „my jako jednostki i zbiorowość, będziemy zaangażowani w walkę zachodniopapuaskich ludów”. Jedną z metod wsparcia, którą Gujana może udzielić Papui Zachodniej to wspieranie sprawy jej samostanowienia na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: freewestpapua.org, http://www.rnzi.com
Fotografia: freewestpapua.org

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wiadomości i Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s