1 grudzień 2013. Aukcja solidarnościowa w Warszawie

IMG_7840_sm1 grudnia 2013 roku w społecznym gimnazjum nr. 20 przy ulicy Raszyńskiej w Warszawie odbyła się aukcja obrazów, fotografii, rzeźb, książek i innych wytworów artystycznych. Licytacja, skierowana do „wszystkich ludzi dobrej woli”, zawiązała się dzięki inicjatywie Rafała Szymborskiego, Sylwii Gibaszek i Maxa Bojarskiego. Wśród udostępnionych prac znalazły się obrazy Marcina Afrykańskiego, fotografia artystyczna Małgorzaty Florczyk Bojarskiej, Kingi Maj oraz Tomasza Andrzejewskiego, tomiki poezji Sylwii Gibaszek i Barbary Wągiel, a także maska papuaska ulepiona z gliny przez Rafała Szymborskiego.

Wydarzenie artystyczne miało charakter informacyjno-społeczny i stanowiło formę wyrażenia solidarności z mieszkańcami Papui Zachodniej, doznających szeregu nadużyć ze strony indonezyjskich sił bezpieczeństwa i administracji. Dochód uzyskany z licytacji przeznaczono na rzecz organizacji Free West Papua Campaign, prowadzącą pod przewodnictwem Benny’ego Wendy, międzynarodową akcję na rzecz praw człowieka w Papui Zachodniej oraz ustanowienia referendum niepodległościowego dla tego regionu. Aukcja przy ulicy Raszyńskiej wpisała się w panoramę innych solidarnościowych inicjatyw, które tego dnia odbyły się niemal na wszystkich kontynentach globu. Pikiety, marsze, koncerty i wydarzenia artystyczne, najczęściej w kameralnym gronie – 1 grudnia, czyli w Dzień Niepodległości Papui Zachodniej – odnotowano m.in. w Port Moresby, Madrycie, Brisbane, Sydney, Melbourne, Londynie, Stambule, Kopenhadze, Port Villa, w Hadze i Meksyku.

Licytacja w warszawskim gimnazjum była prawdopodobnie drugą zespołową akcją w Polsce mającą na celu naświetlenie sytuacji w Papui Zachodniej, i bez wątpienia pierwszą, która przełożyła się na skonkretyzowane finansowe wsparcie. Chociaż frekwencja na aukcji okazała się niższa niż zasługuje na to kwestia praw człowieka w Papui Zachodniej, to Rafał Szymborski zauważył w niej wyraźną paralelę do marginalnej uwagi jakiej poświęca się temu regionowi na forum międzynarodowym: „Wyraźnie czuliśmy jak olbrzymie jest osamotnienie mieszkańców Papui Zachodniej! Doświadczając naszej samotności na aukcji doskonale czuliśmy ich samotność…..!!!”

Zdjęcia: Max Bojarski i uczestnicy aukcji

IMG_7840_sm  IMG_7934_sm IMG_7935_sm IMG_7822_sm IMG_7936_sm IMG_7883_sm IMG_7836_sm IMG_7880_sm IMG_7878_sm

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s