Więzień polityczny Yohanes Boseren

1 maja 2013 roku indonezyjska policja otworzyła ogień do 50-osobowego zgromadzenia, które zawiązało się w Biak w celu publicznego wywieszenia niepodległościowej flagi Papui Zachodniej. Powodem siłowego rozpędzenia manifestacji było uznanie jej za „działalność separatystyczną” zagrażającą integralności Indonezji. Raporty wskazują, że w wyniku policyjnej reakcji co najmniej dwie osoby zostały ranne. Jedną z nich był Jantje Wamaer, postrzelony w kolano. Wśród aresztowanej szóstki obok Wamaera znaleźli się Yohanes Boseren, Yoseph Arwakon, Markus Sawias, George Syors Simyapen, a także Oktovianus Warnares, który podobno prowadził ceremonię.

Szóstkę mężczyzn osadzono w więzieniu za zdradę na postawie art. 106 indonezyjskiego kodeksu karnego, a także za rzekome posiadanie amunicji i materiałów wybuchowych na mocy ustawy o stanie wyjątkowym 12/1951. Działacze jednak twierdzą, że dowody obciążające ich za ten drugi czyn – posiadanie 49 pocisków i trzy kartony bomb domowej roboty – zostały im podstawione przez policję Biak/Numfor w trakcie trwającego przez dwa miesiące dochodzenia.

Rzecznicy praw człowieka poinformowali, że Yohanes Boseren, który został pobity po aresztowaniu, wykazuje obecnie oznaki poważnej choroby psychicznej i mimo tych oznak nie otrzymał żadnej pomocy medycznej, oprócz incydentalnej wizyty w szpitalu psychiatrycznym, która zakończyła się szybkim powrotem do więzienia w Biak. Prawnicy złożyli do prokuratury i administracji więziennej wniosek o uwolnienie Boserena ze względów humanitarnych, ale apel nie spotkał się z pozytywną odpowiedzią. Więziona szóstka była trzymana w zamknięciu bez reprezentacji prawnej przez pół roku, do czasu aż ich sprawą zajęli się prawnicy z Jayapury specjalizujący się w kwestiach praw człowieka. Przeszkody finansowe uniemożliwiały zatrzymanym 1 maja 2013 roku zaciągnięcie porady prawnej. Większość ze szóstki działaczy jest rolnikami i nie może sobie pozwolić na nabycie osobistych usług prawniczych. W grudniu 2013 roku organizacja TAPOL ponowiła apel o uwolnienie Yohanesa Boserena i zamieściła wzór listu oraz adresy do jednostek decyzyjnych, mogących walnie przyczynić się do pozytywnego rozpatrzenia wniosku.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie:.papuansbehindbars.org, tapol.org
Artykuł ukazał się także na www.wolnemedia.net

Wzór listu z prośbą o uwolnienie Yohanesa Boserena i pozostałych zatrzymanychhttp://www.tapol.org/sites/default/files/Letter%20of%20concern%20Biak%20EN.pdf

Adresy instacji odwoławczych i ośrodków decyzyjnych do których należy wysłać list:

Biak State Court

Pengadilan Negeri Biak, JI. Majapahit No. 1, Biak 98117, Papua, Indonesia

Tel +62 (0) 981 21847

Fax +62 (0) 981 21958

Biak State Prosecutor

Kejaksaan Negeri Biak, Kejaksaan Negeri Biak, Jl. Sisingamangaraja, Biak, Papua, Indonesia

Tel +62 (0) 981 21079

Biak Prison

Lembaga Pemasyarakatan Biak,  Jl Condronegoro Samofa, Biak,

Tel +62 (0) 981 25715

Ministry of Justice and Human Rights

Amir Syamsuddin
Ministry of Justice and Human Rights
Jl. H.R. Rasuna Said Kav No. 4-5
Kuningan
Jakarta Selatan 12950
Indonesia

Więcej adresów: http://www.tapol.org/news/urgent-appeal-release-biak-prisoners

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wiadomości i Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s