Victor Yeimo zwolniony z więzienia

Sierpień Papua Zachodnia 2 Victor Yeimo5 sierpnia 2014 roku po ponad rocznym pobycie w więzieniu, Victor Yeimo, przewodniczący Narodowego Komitetu Papui Zachodniej (KNPB) został zwolniony z miejsca swojego ubezwłasnowolnienia w Abepura. Yeimo wiele lat swojego życia był represjonowany i więziony za pokojową działalność na rzecz niepodległości Papui Zachodniej. Ostatni wyrok skazujący usłyszał w maju 2013 roku, po tym gdy wziął udział w proteście, podczas którego domagał się sprawiedliwości w związku z zamordowaniem zachodniopapuaskich działaczy w mieście Sorong. Po aresztowaniu Victora Yeimo poddano torturom, a następnie skazano na trzy lata pozbawienia wolności. Po odbyciu części kary, władze zdecydowały o jego wcześniejszym zwolnieniu; zwolnienie te ma jednak charakter warunkowy, obejmuje okres do końca 2016 roku. Najmniejszy pretekst może więc posłużyć ponownemu zatrzymaniu, dopiero co wypuszczonego aktywisty i przywróceniu zasądzonej kary.

V. Yeimo został przewodniczącym Narodowego Komitetu Papui Zachodniej w 2012 roku, po zamordowaniu jego poprzednika, Mako Tabuniego, zastrzelonego na ulicy przez indonezyjskie siły specjalne. Odkąd objął swą funkcje, Yeimo odpowiadał bezpośrednio za niewygodne dla indonezyjskiej administracji działania, w tym: masowe demonstracje o charakterze pokojowym i międzynarodowy dialog na temat wolności swojego ludu. Opuszczając więzienie Abepura, Yeimo przywitany został przez tłum sympatyków. Rzecznik KNPB, Agus Kossay, zauważył przy okazji tej okoliczności, iż „więzienie jest drugim domem dla członków KNPB na terenie całej Papui Zachodniej”. Mimo represji, jak obiecał Kossay, zachodniopapuascy działacze nie poddadzą się, a „KNPB będzie nadal walczyć o przeprowadzenie referendum, ponieważ mamy [Papuasi] prawo do samostanowienia”

Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób można wspierać Zachodnich Papuasów, nadal przetrzymywanych za kratkami przez indonezyjską administrację, odwiedź stronę „Papuasi za kratkami”, poświęconą walce o poprawę warunków socjalnych i uwolnienie wszystkich zachodniopapuaskich więźniów politycznych”: http://www.papuansbehindbars.org/

Opracowanie: Damian Żuchowski

Na podstawie: Victor Yeimo released from prison http://freewestpapua.org/2014/08/05/victor-yeimo-released-from-prison/

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wiadomości i Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s