Sześć Wiadomości: Koniec roku 2014 w Papui Zachodniej

BYŁY PREMIER VANUATU PRZEKONANY O PRZYSZŁEJ NIEPODLEGŁOŚCI PAPUI ZACHODNIEJ

Były premier Vanuatu, Barak Sope, twierdzi, że on sam jak i mieszkańcy jego kraju są przekonani o tym, że pewnego dnia Papua Zachodnia uwolni się spod indonezyjskiego zwierzchnictwa i uzyska niepodległość. Kiedy pełnił swój urząd Sope zwrócił się w 2000 roku bezpośrednio do ONZ o dodanie Papui Zachodniej do listy Komietu Dekolonizacyjnego. W obecnych czasach ważnym krokiem na tej drodze będzie, zdaniem Sope, uzyskanie członkostwa w międzyrządowej Melanesian Spearhead Group. Papua Zachodnia spełnia wszystkie warunki, aby postępowanie w jej sprawie potoczyło się tak samo, jak to było w przypadku Nowej Kaledonii i Tahiti. Barak Sope podkreślił, że wsparcie jakie udziela administracja Vanuatu Papui Zachodniej jest bardzo silne. Ponieważ w innych krajach brakuje równie mocnego głosu usamodzielnienie się Papui Zachodniej będzie wymagało czasu.

ZACHODNIOPAPUASKIE RUCHY JEDNOCZĄ SIĘ POD PARASOLEM JEDNEJ GRUPY

W historycznym spotkaniu zachodniopapuaskich przywódców i działaczy w Port Vila (Vanuatu), różne odłamy ruchu niepodległościowego połączyły swoje siły tworząc nowe ciało polityczne o nazwie Zjednoczony Ruch Wyzwolenia Papui Zachodniej (ULMWP). Nowa organizacja zrzesza trzy główne organizacje, które od dawna walczyły o niepodległość Papui Zachodniej na swój sposób. Utworzenie wspólnego frontu pozwoli im na ponowne złożenie wniosku o członkostwo w Melanesian Spearhead Group (MSG) i przeciwdziałanie roszczeniom indonezyjskiej administracji. Negocjacje i zawarcie aktu zjednoczeniowego obserwowane były przez wszystkich głównych wodzów, przywódców kościołów i administrację w Vanuatu.


Trzy główne grupy, które utworzyły szkielet ULMWP to Republika Federalna Papui Zachodniej (NRFPB), Narodowa Koalicja na Rzecz Wyzwolenia Papui Zachodniej (WPNCL) oraz Narodowy Parlament Papui Zachodniej (NPWP). Deklarację powstania wspólnej unii podpisali m.in. Rex Rumakiek z WPNCL, Edison Waromi z NRFPB oraz Buchtar Tabuni z Narodowego Komitetu Papui Zachodniej (KNPB).

Sekretariat zewnętrzny składający się z pięciu członków wybranych z poszczególnych grup, będzie koordynował działania ULMWP. Sekretarzem Generalnym nowej parasolowej organizacji został Octavianus Mote, na rzecznika mianowano Benny’ego Wendę. Pozostali trzej członkowie rady to: Rex Rumakiek, Leone Tangahma i Jakub Rumbiak. Octavianus Mote po zakończeniu spotkania powiedział: „Jestem zaszczycony moim wyborem i bardzo szczęśliwy, że teraz wszyscy jesteśmy zjednoczeni. Zjednoczony Ruch Wyzwolenia Papui Zachodniej (ULMWP) jest obecnie jedynym organem koordynującym, który prowadzi kampanię na rzecz członkowstwa w MSG i kontynuuje kampanię na rzecz niezależności od Indonezji.

GUBERNATOR PAPUI: NIE WYSYŁAJCIE LUDNOŚCI Z JAWY

Gubernator prowincji Papua, Lukas Enembe zwrócił się do centralnego rządu w Indonezji, aby powstrzymał się od dalszego przenoszenia ubogiej ludności z Jawy na Papuę Zachodnią. Papua jest jego zdaniem wciąż zapóźniona względem innych regionów kraju i nie zmieni się to poprzez przesiedlanie jawajskiej ludności na Papuę. Według Enembe kontynuowanie programu transmigracyjnego może spowodować nowe problemy, dlatego jak podkreślił, wyraźnie odrzuca on nowe propozycje w tym względzie forsowane przez ministra Marwana Jafara. Z jednej strony duży napływ ludności zwiększy obciążenie dla samorządów, z drugiej będzie wzmagał dalszą marginalizację Papuasów, którzy będą coraz bardziej obcy na własnej ziemi; tam gdzie powstaje nowe jawajsko-papuaskie społeczeństwo Papuasi pełnią nader często funkcje podrzędne i usługowe. Program transmigracyjny zagraża także własności gruntów komunalnych w Papui zarządzanych przez tradycyjne społeczności klanowe i plemienne. Biorąc pod uwagę te trudności Lukas Enembe zaleca zastopowanie programu transmigracyjnego na następne cztery lata.

ZATRZYMANIA PAPUASÓW ŚWIĘTUJĄCYCH SZÓSTĄ ROCZNICĘ POWSTANIA KNPB

Ponad 30 Papuasów zostało zatrzymanych przez indonezyjskie siły bezpieczeństwa 19 listopada 2014 roku podczas przebiegających w pokojowej atmosferze obchodów szóstej rocznicy powstania Narodowego Komitetu Papui Zachodniej (KNPB), a także inauguracji inicjatywy Międzynarodowi Prawnicy dla Papui Zachodniej (ILWP). Demonstracje KNPB odbyły się w Port Numbay / Jayapura, Biak, Timice, Manokwari, Lapago / Wamena, Pakpak, Sorong, Dogiyai, Merauke, Kaimana i w Nabire. Łącznie aresztowano ok. 31 osób a trzy zostały postrzelone przez indonezyjską policję. W Dogiyai indonezyjscy policjanci postrzelili jedną osobę, a czternaście innych aresztowali. W Kajmana służby bezpieczeństwa starały się zastraszyć spotkanie. W Merauke policjanci wspierani przez indonezyjskich pracowników wywiadu także próbowali wzbudzić strach i niepewność wśród zebranych. Największe zgromadzenie odbyło się w Timice, gdzie w demonstracji wzięło udział tysiące Papuasów. Narodowy Komitet Papui Zachodniej wzywa do przeprowadzenia referendum w sprawie przyszłości politycznej Papui Zachodniej, odrzucając proponowany podział regionu na jeszcze mniejsze jednostki administracyjne.

AMBASADOR USA POTWIERDZA AMERYKAŃSKIE ZOBOWIĄZANIA WOBEC  WZMOCNIENIA I MODERNIZACJI INDONEZYJSKIEJ ARMII

Ambasador USA w Indonezji, Robert Blake, ponownie potwierdził gotowość rządu USA do dalszego wspierania indonezyjskiej armii w celu „poprawy bezpieczeństwa na morzach oraz wzmocnienia jej międzynarodowych zdolności obronnych”, a także by skutecznie rozwiązywać problemy ponad lokalne takie jak „terroryzm i rozprzestrzenianie broni masowego rażenia”. Blake przemawiając 26 listopada 2014 roku na terenie zachodniojawajskiego kampusu Dopok Uniwersytetu Indonezji dodał, że dla amerykańskiej administracji jest przyjemnością „odgrywanie ważnej roli we wspieraniu modernizacji wojskowej Indonezji, w tym m.in. poprzez dostarczanie amerykańskich systemów wojskowych i technologii światowej klasy”. Rozpływając się w pochwałach dla indonezyjskiego wojska i jego reformą, ambasador Robert Blake nie pochylił się nad problemem trwających już kilkadziesiąt lat licznych przypadków naruszenia praw człowieka, zaangażowania indonezyjskich żołnierzy i dowództwa w operacje nielegalnych przedsiębiorstw i uniezależniania się wobec rządów cywilnych, zwłaszcza w odległych prowincjach. Przeprowadzenie reform w tym zakresie jest niezbędne jeżeli prawdziwa modernizacja sił bezpieczeństwa ma być przeprowadzona, a demokratyczna transformacja Indonezji dokończona.

PAPUA NOWA GWINEA: ZAPOWIEDŹ NADANIA PRAW OBYWATELSKICH UCHODŹCOM Z PAPUI ZACHODNIEJ

Po raz pierwszy w historii rząd Papui Nowej Gwinei (PNG) zobowiązał się do nadania pełnego obywatelstwa ponad 10 tysiącom uchodźców z Papui Zachodniej przebywających we wschodniej części Nowej Gwinei. Minister spraw zagranicznych Papui Nowej Gwinei, Rimbink Pato odnosząc się do uchodźców zastrzegł, że ich równouprawnienie może ograniczyć się do wydania paszportów lub zaświadczeń tożsamości, lecz jak zauważa Free West Papua Campaign jest to deklaracja znaczna zważywszy na dotychczasowe  podejście do tego problemu. Jeśli tylko zapowiedź doczeka się finalizacji Zachodni Papuasi, którzy zbiegli na wschodnią część wyspy przed prześladowaniami indonezyjskich sił bezpieczeństwa będą mogli o wiele prościej podejmować naukę, pracować i podróżować za granicę, co ułatwi im dotychczasową, niezmiernie problematyczną egzystencję.

Opracowanie: Damian Żuchowski

ŹRÓDŁA:

1. West Papua Report. December 2014
http://www.etan.org/issues/wpapua/2014/1412wpap.htm

2. West Papuans unite under a new umbrella group

http://freewestpapua.org/2014/12/07/west-papuans-unite-under-a-new-umbrella-group/

3. Statement on the arrests and shootings of KNPB activists
http://freewestpapua.org/2014/12/02/statement-on-the-arrests-and-shootings-of-knpb-activists/

4. PNG to give citizenship for West Papuan refugees
http://freewestpapua.org/2014/11/06/png-to-give-citizenship-for-west-papuan-refugees/

5. West Papuan Meetings Barricaded, Indonesia Indicates War, Vanuatu Adamant
http://westpapua.net/blog/2014/12/west-papuan-meetings-barricaded-indonesia-indicates-war-vanuatu-adamant.html/

6. Former Vanuatu PM convinced of W.Papua admission to MSG
http://www.radionz.co.nz/international/programmes/datelinepacific/audio/20159720/former-vanuatu-pm-convinced-of-w-papua-admission-to-msg

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wiadomości i Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s