Trzeci Narodowy Kongres AMP

AMP 2Sojusz Studentów Papuaskich (AMP – Aliansi Mahasiswa Papua) jest ruchem studenckim broniącym prawa do samostanowienia mieszkańców Papui Zachodniej. AMP została założona 30 maja 1998 roku przy ulicy Guntur Kawi w Manggari w południowej Dżakarcie. AMP narodziła się w reakcji na represje mające miejsce w Indonezji, a szczególnie w Papui Zachodniej, gdzie doszło do wydarzeń znanych powszechnie jako „Masakra na Wyspie Biak”. Opisywane zdarzenia były następstwem zachwiania sytuacji politycznej w Indonezji, a dokładniej nasilenia się prodemokratycznych tendencji skierowanych przeciw reżimowi Suharto. To był czas wzmożonej walki o polityczne reformy, demokratyczne otwarcie przestrzeni w życiu politycznym i społecznym Papui Zachodniej, połączony z niezwykłą trwogą i krwawymi represjami.

AMP 3

Od momentu powstania AMP miały miejsce dwa kongresy. Pierwszy odbył się w Kaliurang (Yogyakarta) w listopadzie 2005 roku. Pięć lat później, dokładnie w styczniu 2010 roku drugi kongres zorganizowano w Port Numbay (Jayapura) w Papui Zachodniej, gdzie proklamowano statutowy charakter AMP jako masowej organizacji – szanującej rozmaite światopoglądy, pochodzenie etniczne, religie i przynależność rasową – wspierającej walkę o demokratyczne prawa mieszkańców Papui Zachodniej.

Trzeci Narodowy Kongres Sojuszu Studentów Papuaskich (AMP) przebiegał w spokojnej atmosferze w dniach 13-14 listopada 2014 roku w Bogor (Zachodnia Jawa) i doczekał się elekcji nowego lidera. Podczas Trzeciego Kongresu wybrano przywódcę o imieniu Tuan – niejakiego Jefry’ego Wend. W tej demokratycznej procedurze wystawiono do rywalizacji pojedynczych kandydatów z każdego miasta. Wśród zgłoszonych kandydatów znaleźli się Jefry Wenda, Beny Mawel i Sony Dogopia. Jefry Wenda przybył jako przewodniczący Komitetu miasta Yogyakarta. Bony Mawel został wystawiony jako przewodniczący Komitetu w Port Numbay-Jayapura, podczas gdy Sony Dogopia  reprezentował Komitet miasta Nabire. W czasie wyborów Jefry Wenda otrzymał 14 głosów, co stanowiło 36 % wszystkich głosów oddanych przez 38 członków Trzeciego Narodowego Kongresu w Bogor. Beny Mawel otrzymal 10 głosów (26%), podczas gdy Sony’ego Dogopię poparto liczbą 12 głosów (31%); pozostałe głosy uznano za nieważne.

AMP 1

Po przeliczeniu głosów ogłoszono wynik na mocy którego Jefry Wenda został nowym przewodniczącym. Moment ten napełnił radością wszystkich zgromadzonych członków Kongresu w Bogor. Wtedy też kilkoro członków Komitetu AMP publicznie  zadeklarowało kontynuację walki o Prawo do Samostanowienia Zachodnich Papuasów zmagających się z kolonializmem, imperializmem i militaryzmem ze strony Republiki Indonezji.

Prowadzący Trzeci Narodowy Kongres AMP – Zeith Tabuni przeczytał listy potwierdzające wybór nowego przewodniczacego AMP o godzinie 17.00 czasu miejscowego. Stało się to w obecności sekretarzy i członków Komitetu. Zeith Tabuni wyraził nadzieję iż Jefry Wenda utworzy strukturę i uzupełni braki w programie AMP w celu skutecznej kontynuacji walki o wolność Zachodnich Papuasów.

Autor: Victor Hiller Tsenawatme

Tłumaczenie: Rafał Szymborski

Artykuł na temat  III Kongresu AMP  został napisany przez autora specjalnie z myślą o mieszkańcach Polski

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Artykuły, Wiadomości i Newsy i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s