Demonstracja pod Ambasadą Indonezji ws. Papui Zachodniej 10.08.2015 godz. 12:00 (Lawan Lawan Lawan)

INFORMACJA PRASOWA

10 sierpnia 2015 roku o godz. 12:00 pod Ambasadą Indonezji w Polsce na ul. Estońskiej 3/5 w Warszawie odbędzie się demonstracja solidarności z Papuą Zachodnią, mająca na celu:

– wezwanie do rozpisania referendum w sprawie samostanowienia Papui Zachodniej

– upublicznienie kwestii łamania praw człowieka w Papui Zachodniej

– wyrażenie solidarności z zachodniopapuaskimi więźniami politycznymi

Wśród osób biorących udział w zgromadzeniu spodziewani są członkowie zespołu Mambesak złożonego z Zachodnich Papuasów przebywających na uchodźctwie w Holandii i zaangażowanych w międzynarodową kampanię Free West Papua Campaign. Wśród nich znajdzie się Oridek Ap, syn Arnolda Apa zamordowanego 1984 roku  przez indonezyjskie siły bezpieczeństwa, muzyka oraz kuratora muzeum Uniwersytetu Cenderawasih http://www.insideindonesia.org/arnold-ap-and-theys-eluay

WIADOMOŚCI DODATKOWE:

W 1962 roku podczas gdy Afrykę, Azję i Oceanię stopniowo ogarniały nastroje dekolonizacyjne, indonezyjskie siły bezpieczeństwa by zapobiec temu procesowi w Papui Zachodniej, wylądowały na zachodnim wybrzeżu Nowej Gwinei. Po sfingowanym referendum z 1969 roku indonezyjska administracja, której ster wpadł naonczas w ręce krwawego dyktatora Suharto, zaanektowała obszar o powierzchni 420,540 km2 w skład zarządzanego przez siebie państwa. OD MOMENTU WKROCZENIA INDONEZYJSKICH SIŁ BEZPIECZEŃSTWA DO PAPUI ZACHODNIEJ DO DNIA DZISIEJSZEGO Z RĄK TYCHŻE ZGINĘŁO 100 TYSIĘCY PAPUASÓW, RDZENNYCH MIESZKAŃCÓW PAPUI ZACHODNIEJ. Przez całe dziesięciolecia lokalni Papuasi reprezentujący 250 odrębnych plemion doświadczali szeregu nadużyć, w tym: ostrzeliwania pokojowych demonstrantów; gwałtów, tortur, palenia wiosek, pozasądowych mordów, arbitralnych aresztowań; kar wieloletniego więzienia za eksponowanie symbolów niepodległościowych; zbiorowych przesiedleń ludności; niszczenia miejsc sakralnych; porwań oraz rabunkowego niszczenia zasobów naturalnych. Osoby odpowiedzialne za popełnione przestępstwa i nadużycia nigdy nie poniosły należytej odpowiedzialności; wielu z nich nadal piastuje wysokie stanowiska wojskowe i cywilne.

Obecnie, gdy indonezyjscy prezydenci przyjmowani są na europejskich salonach i określani mianem „demokratycznych” mieszkańcy Papui Zachodniej wciąż nie mogą liczyć na realizację swych podstawowych praw, odebranych im przed ponad 50 laty. Nie wiele zmieniło się na tym tle po świeżej elekcji nowego prezydenta Joko Widodo, kreowanego medialnie na „indonezyjskiego Obamę”. Tylko w grudniu 2014 roku indonezyjscy żołnierze otworzyli ogień do tłumu Papuasów, w przeważającej części młodzieży. Śmierć poniosło 6 osób, a 21innych zostało rannych. W styczniu 2015 roku rajd indonezyjskich sił bezpieczeństwa w Timice zakończył się ucieczką setek lokalnych mieszkańców do lasu. Żołnierze i policjanci mobilnych brygad policji Brimob runęli na wieś Utkini. Aresztowali i związali 116 osób, po czym spalili ich domy tylko dlatego, że na terenie zabudowań znaleziono akcesoria świadczące o poparciu dla dążeń niepodległościowych.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Demonstracja pod Ambasadą Indonezji ws. Papui Zachodniej 10.08.2015 godz. 12:00 (Lawan Lawan Lawan)

  1. Rowerzysta pisze:

    byłem, pomogłem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s