Filep Karma pozostaje w więzieniu

Nie jest jasne, czy zachodniopapuaski aktywista Filep Karma wkrótce wyjdzie wolny z więzienia Abepura. Karma został skazany na 15 lat więzienia za publiczne eksponowanie niepodległościowej flagi Papui Zachodniej w 2004 roku. Zatrzymany pod pretekstem „zdrady” przez indonezyjskie siły bezpieczeństwa odbył do tej pory 2/3 zasądzonej kary. Niedawno odrzucił on propozycję wyjścia z więzienia z okazji Dnia Niepodległości Indonezji mówiąc, że przyjmie on tylko bezwarunkowe zwolnienie i jeśli zostanie oczyszczony z zarzutu zdrady.


Filep Karma napisał do ministra prawa i praw człowieka Indonezji, Yasonna Laoly, uprzedzając go, że nie zaakceptuje przedterminowego zwolnienia na warunkach jakich udziela się prawa łaski przestępcom. „Jestem w więzieniu ponieważ wyraziłem swoje aspiracje pokojowo, podniosłem papuaską flagę i zażądałem niepodległości Papui Zachodniej w sposób pokojowy. I nawet poprosiłem o pozwolenie policję przed rozpoczęciem mojego protestu” – podkreślił.

Minister ds. polityki, prawa i bezpieczeństwa Indonezji, Luhut Binsar Pandjaitan, zagwarantował Karmie bezpieczeństwo jeśli opuści więzienie. Jednak antropolog i współpracownik Filepa, Eben Kirksey, powiedział, że nie jest jasne, kiedy Karma zostanie uwolniony. „W skrócie, dokumenty nie zostały odebrane przez kierownika więzienia. I w tym momencie Filep Karma nie może opuścić placówki penitencjarnej. Czeka na oficjalne zawiadomienie od władz więziennych. Jest gotów wyjść, ale w tym momencie nie może tego zrobić, bez oficjalnego dokumentu od rządu Indonezji”.

Podczas gdy wydaje się być krok od wolności, Karma jest pełen obaw – nie chcąc podążyć śladami innego człowieka, który trafił do więzienie za publiczne podniesienie zachodniopapuaskiej flagi. Yusak Pakage został zwolniony z więzienia po podpisaniu dokumentów, które wymusiły na nim regularny kontakt z oficerami indonezyjskiego wywiadu. „Powiedział mi, że prawie każdego dnia dzwonili i pytali o informacje na temat jego działalności, pobytu, o to z kim się spotykał. Filep chce mieć pewność, że nie będzie poddany żadnemu z takich uwarunkowań” – powiedział Kirksey relacjonując swoją rozmowę z Pakage.

Chociaż nie wiadomo nadal czy Filep Karma zostanie uwolniony, indonezyjski minister Luhut powiedział w oświadczeniu medialnym, że aktywistę skazano niesłusznie, przypisując mu zdradę lub makar, co oznacza, podżeganie do zbrojnego buntu. Luhut jakkolwiek nie pochwala publicznego obnoszenia się z zachodniopapuaską flagą „morning star”, to jednak uważa, że Karma nie popełnił zdrady jako takiej.

ŹRÓDŁA:

1. Papuan independence leader Filep Karma refuses to be released from jail http://www.smh.com.au/world/papuan-independence-leader-filep-karma-refuses-to-be-released-from-jail-20150908-gjhwfs.html

2. Karma release unclear despite signs from Jakarta http://www.radionz.co.nz/international/pacific-news/281940/karma-release-unclear-despite-signs-from-jakarta

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wiadomości i Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s