Polityczne zabójstwo w Papui Zachodniej

W czwartek wieczorem, 29 września 2015 roku, indonezyjska policja zastrzeliła dwóch uczniów liceum w Gorong Gorong, w Papui Zachodniej. Około godziny 19.00 Kaleb Bogau (17 lat) został postrzelony w klatkę piersiową i zmarł na miejscu. Efrando Sabarofek (również 17-latek), po postrzeleniu w klatkę piersiową oraz w nogę, trafił w stanie krytycznym do szpitala w Timice.


Rodzina Kaleba Bogaua traktuje ten przypadek jako zabójstwo polityczne. Kaleb Bogau był synem aktywisty Komitetu Narodowego Papui Zachodniej (KNPB), wielebnego Obeda Bogaua z Kościoła Kingmi. Rodzina Kaleba zabrała jego ciało ze szpitala w Timice i przeniosła je do biura KNPB.

Obed Bogau poinformował, że otrzymał wiadomość z przeprosinami od Paulusa Waterpaua, regionalnego komendanta policji (Kapolda), z siedzibą w Jayapura. Ojciec zamordowanego syna odmówił jednak przyjęcia tej szczególnej formy pokajania się, stwierdziwszy, że „Indonezja zabiła tak wielu Papuasów, traktując ich jak zwierzęta”. Zamiast tego poprosił o właściwe zbadanie tego przypadku, oraz dodatkowo, innego podobnego morderstwa sprzed miesiąca, kiedy w trakcie tradycyjnej ceremonii w kościele katolickim w Timice, z rąk indonezyjskich żołnierzy zginęli uczniowie z ludu Kamoro.

Komitet Narodowy Papui Zachodniej (KNPB) jest pokojowym ruchem zabiegającym o niepodległość dla Papui Zachodniej, składającym się głównie z młodzieży i studentów. Organizacja pozostaje aktywna w większości głównych ośrodków w całej Papui. W ostatnim roku zanotowano co najmniej pięć przypadków ostrzelania papuaskich cywilów przez siły indonezyjskiej policji lub wojska. W rezultacie tych incydentów życie straciło osiem osób.

Paula Makabory reprezentująca Instytut Papuaskiej Obrony i Praw Człowieka powiedziała, że „te zabójstwo dokonane przez indonezyjską policję jest skierowane przeciwko papuaskiej młodzieży i KNPB”. Jej zdaniem jest to „próba zdławienia politycznych protestów nowej generacji Papuasów” Makabory podkreśla, że „te zabójstwo zachodniopapuaskiej młodzieży powinno pociągnąć za sobą międzynarodowe potępienie”.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: ipahr.wordpress.com

Przeczytaj komentarz do wydarzeń opisanych w tym artykule autorstwa Benny’ego Wendy: http://freewestpapua.org/2015/09/30/urgent-2-west-papuan-teenagers-shot-by-the-indonesian-police/

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wiadomości i Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s