Filep Karma po 11 latach wyszedł z więzienia

Filep Karma wolnyFilep Karma, jeden z najbardziej znanych działaczy na rzecz niepodległości Papui Zachodniej, po spędzeniu ponad dekady w indonezyjskim w więzieniu, został uwolniony 19 listopada 2015 roku. 56-letni Karma został aresztowany w 2004 roku po tym jak poprowadził pokojową demonstrację podczas, której domagano się niepodległości Papui Zachodniej względem i podniesiono niepodległościową flagę Papui. Zatrzymany przez indonezyjskie służby i oskarżony o działalność wywrotową, usłyszał wyrok 15 lat pozbawienia wolności.

Filepowi Karmie proponowano wcześniejsze uwolnienie, ale on za każdym razem odmawiał, nie chcąc opuścić więzienia na drodze specjalnej amnestii, która oznaczałaby ułaskawienie, czyli de facto uznanie własnej winy. Zamiast tego wzywał indonezyjski rząd aby przeprosił on Zachodnich Papuasów za przemoc, dyskryminację i morderstwa. Amnesty International uznało Karmę za więźnia sumienia, a Organizacja Narodów Zjednoczonych określiła jego zatrzymanie i uwięzienie jako „arbitralne”. Jego osoba urosła do rangi symbolu, czego odzwierciedleniem stała się nominacja do Pokojowej Nagrody Nobla. Karma pouczał jednak obrońców praw człowieka i działaczy niepodległościowych, aby nie poświęcali mu tak wiele uwagi, ponieważ równolegle z nim przebywa w więzieniach kilkudziesięcioro innych działaczy niepodległościowych, zatrzymanych za poglądy polityczne lub realizacje swoich praw obywatelskich.

Zwracając się do setek osób, które przybyły go przywitać, Filep Karma powiedział, że jest bardzo smutny, bo chociaż opuszcza więzienie Abepura, to czuje, że wraca do jeszcze większej kolonizacji. Według Karmy zachodniopapuaski naród nie powinien lękać się dalszych otwartych wystąpień, ponieważ, czy są w więzieniu, czy też nie, Papuasi i tak pozostają uwięzieni przez indonezyjski system państwowy. „Nie bójcie się walczyć, wszyscy musimy walczyć, aby wydostać się z więzienia” – powiedział zgromadzonym sympatykom, sugerując, że wychodzi z małego więzienia w którym siedział od dawna, aby teraz przebywać w ogromnym więzieniu ze wszystkimi Papuasami, żyjącymi pod władztwem narzuconej im administracji indonezyjskiej.

Pomimo tytułu „więźnia sumienia” jego uwolnienie nie oznacza głębszej samorefleksji nad swoimi granicami indonezyjskiego systemu karnego i systemu prewencji w Dżakarcie. Najlepszym tego dowodem jest oświadczenie komendanta indonezyjskiej policji, generała Badrodima Haita, który w odpowiedzi na wiadomość o uwolnieniu Karmy odparł: „Jeśli mówicie, że on jest politycznym więźniem, to ja mówię, że jest kryminalnym”. Filep Karma był przywódcą pokojowych wystąpień niepodległościowych na wyspie Biak w 1998 roku, które po kilku dniach zostały stłumione przez indonezyjskie siły bezpieczeństwa, przechodząc do historii pod nazwą „Masakry na wyspie Biak”.

Opracowanie: Damian Żuchowski

Artykuł ukazał się na: WolneMedia.net i fwpcpoland.wordpress.com

ŹRÓDŁA:

1. Prominent Papuan prisoner released http://www.survivalinternational.org/news/11019

2. Filep Karma: “Saya Dipaksa Keluar Dari Penjara Kecil ke Penjara Besar” http://suarapapua.com/read/2015/11/19/2998/filep-karma-hari-ini-telah-bebas-dan-di-sambut-meriah

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii, Wiadomości i Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s