Reporterzy bez Granic potępili brak wolności prasy w Indonezji

Reporterzy bez Granic (Reporters sans frontières) potępili indonezyjski rząd za odmówienie wydania wizy zagranicznemu dziennikarzowi, który nakręcił film dokumentalny o Papui Zachodniej. Od dziesiątek lat indonezyjski rząd systematycznie zakazuje i ogranicza wstęp, a także więzi zagranicznych dziennikarzy za wizyty w okupowanej Papui Zachodniej. W 2014 roku dwóch francuskich dziennikarzy zatrzymano i więziono za nagrywanie reportażu na temat sytuacji w regionie.

W ubiegłym roku aktywny w Azji Południowo-Wschodniej reporter, Cyril Payen, pracujący dla France24 przygotował film „Zapomniana wojna Papuasów”, wyemitowany 18 października 2015 roku przez France24 (patrz wyżej).

Po emisji filmu francuski ambasador w Indonezji został wezwany do siedziby ministerstwa spraw zagranicznych Indonezji; urzędnicy reprezentujący rząd w Dżakarcie określili Cyrila Payena jako personę non grata w Indonezji. Kolejny wniosek Payena o wizę w Indonezji, zamierzającego nakręcić kolejny film dokumentalny w Papui Zachodniej, został odrzucony. W odpowiedzi na ten gest, szef biura organizacji Reporterzy bez Granic w Azji i Pacyfiku, Benjamin Ismaïl, zdecydowanie potępił praktyki stosowane przez indonezyjski rząd mówiąc: „Stanowczo potępiamy te rażące naruszenie wolności mediów i dyskryminację niezależnego dziennikarza, który nie popełnił żadnego przestępstwa. Prezydent Jokowi Widodo w ten sposób zademonstrował, że jego wyborcze obietnice otwarcia Papui Zachodniej na zagranicznych dziennikarzy były czystym podstępem. Wzywamy go, aby dotrzymał swojej obietnicy i pozwolił zagranicznym dziennikarzom wykonywać ich pracę bez obawy inwigilacji, cenzury i represji ze strony władzy.

Reporterzy bez Granic Indonezja Cyril Payen

W indeksie wolności prasy prowadzonym przez Reporterów bez Granic Indonezja znalazła się na 138 miejscu wśród 180 sklasyfikowanych krajów. Human Rights Watch niedawno opublikowało 74-stronnicowy raport zawierający analizę drakońskich restrykcji stosowanych przez rząd Indonezji wobec zagranicznych dziennikarzy próbujących dostać się do okupowanej Papui Zachodniej. Tu możesz przeczytać pełen raport.

Wiceminister spraw zagranicznych Indonezji, Abdurrahman Mohammad Fachir zaprzeczył jakoby MSZ zakazała zagranicznym dziennikarzom wjazdu do Papui Zachodniej jeśli ci chcieliby zajmować się przypadkami praw człowieka. Według Fachira, mogą oni prowadzić swoją działalność w Papui niezależnie od przygotowywanego materiału, jednakże przed rozpoczęciem swojej aktywności będą pytani o cel wizyty i o to kogo spotkają podczas pobytu. Indonezyjska obrończyni praw człowieka, Carmel Budiardjo przebywająca w Londynie, zauważyła, że w oświadczeniu polityka jest zawarta wewnętrzna sprzeczność.

Opracowanie: Damian Żuchowski

Na podstawie: Free West Papua Campaign

Dla WolneMedia.net i Free West Papua Campaign Poland

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii, Wiadomości i Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s