Pełna chronologia akcji pokojowej KNPB z 31 maja 2016

Ciało Kierownicze KNPB Konsulat Indonesia

Pełna chronologia akcji pokojowej Komitetu Narodowego Papui Zachodniej (KNPB) z 31 maja 2016.

Niech żyje rewolucja!

W dniu 25 maja 2016 Ciało Koordynacyjne KNPB Konsulat Indonesia przedłożyło wniosek na posterunek policji (Intelkam) Sulawesi Północne wyrażający wolę przeprowadzenia demonstracji pokojowej przez członków KNPB. Pan M Polimpung jako głowa policji w Manado (Intelkam) zakazał członkom organizowania demonstracji, która wyrażałaby wsparcie dla Zjednoczonego Ruchu Wyzwolenia Papui Zachodniej, zachęcałaby do poparcia niepodległości Papui Zachodniej przez ONZ lub jej pełne członkostwo w MSG. Poza tym powiedział, że jest optymistą jeśli chodzi o organizację pokojowego protestu  mającego za cel apelowanie o uwolnienie Steevena Itlaya (przewodniczącego KNPB Timika oraz przewodniczącego KNPB Manokwari Alexandra Enekenema). To podanie przedłożono przy wsparciu i obecności prawnika Instytutu Pomocy Prawnej Indonezji (Lembaga Bantuan Hukum Indonesia – LBHI- Manado).

hiska-1

Demonstracja rozpoczęła się o godzinie 9.00. Zaczęła się od spotkania w Ashrama Mahasiswa Papua Cenderawasih Manado przy ulicy Sulawesi Bahu 19. Było tam 250 osób, które o godzinie 11:30 zaczęły kierować się do siedziby DPRP Sulawesi Północnego. Zaledwie 300 metrów od Ashrama Kamasan rozpoczęły się aresztowania: zatrzymano przewodniczącego KNPB Konsulat Indonesia (od Sabang do Ambon) Hiska Meage; przewodniczącego KNPB w obszarze Gorontalo, a także pięciu innych członków KNPB. Aresztowania przeprowadzili funkcjonariusze policji w Manado. Mimo trwających aresztowań demonstranci zachęcali się wzajemnie do kontynuowania marszu i nie rezygnowania z dalszych działań. Próbowano stawać w obronie zatrzymanych i domagano się ich uwolnienia. W odpowiedzi policja sięgnęła po gaz pieprzowy i skierowała w stronę protestujących broń gotową do użycia. Działania policji służące rozproszeniu demonstracji były bardzo zdecydowane. Jeden z członków KNPB – Frans Goo został najpierw potraktowany gazem pieprzowym a potem trafiony kulą gumową. O godzinie 11:52 gdy wszystkie odnotowane powyżej wydarzenia już zaszły, marsz był kontynuowany. Pomimo deszczu Papuasi skandowali „ Papua Merdeka”. Referendum – Yes! Indonesia – No!

hiska-2

Manifestanci skandowali, że mają pozwolenie na zgromadzenie publiczne od dowódcy policji w Manado. Oficjalnie policjanci odpowiadający za interwencję twierdzili, że nie otrzymali takiego pozwolenia od swojego zwierzchnika. Osobą, która złamała zasady demokracji jest dowódca policji w Manado (M Polimpung), który zorganizował „zasadzkę”  – wydał zezwolenie na demonstrację  jednocześnie zawiadamiając prokuraturę, że odbędzie się „nielegalna demonstracja separatystów” po to by ta wydała nakaz ich aresztowania. Hiskia Meage i wymienieni aktywiści zostali aresztowani pomimo iż dokonali stosownych procedur przy pomocy prawnika z Instytutu Pomocy Prawnej (LBHI). Skoro więc bezprawnie aresztowano naszych działaczy – udaliśmy się na policję. Taką decyzję podjął Teddy, który koordynował nasze działania.

hiska-5

W rezultacie tego postanowienia tłum demonstrujących w liczbie 163 osób usiadł na przestrzeni służącej do oficjalnych uroczystości przed komisariatem Sulawesi Północnym. O godzinie 12.30, kiedy padał silny deszcz, funkcjonariusze policji zaczęli nasilać presję wobec protestujących.

Skonfiskowano następujące rekwizyty:
1. Bannery i billboardy z hasłami niepodległościowymi i demokratycznymi.
2. Torebki z symbolami Morning Star
3. Bransoletni z symbolami Morning Star.
4 .Odzież z symbolami Morning Star
5. Szale w barwach Morniing Star
6. Taśmy i sznury wyznaczające obręb grupy demonstrujących
7. Broszury
8. Czapki z symbolami Morning Star
9. Słowniki indonezyjsko – angielskie
10. Smartphony i handphony

Niedługo po tym dowódca policji Pol Wilmar Marpaung wyszedł z biura policji i zachęcał demonstrantów do rozejścia się powołując się również na niesprzyjające warunki pogodowe. Wówczas demonstranci zażądali wyjaśnień i uwolnienia 7 zatrzymanych towarzyszy. Rozgorzała dyskusja z policją, do której włączyli się Wilson Damanik (policja) oraz Kabid Humas – szef policji AKBP. Policjanci zaprosili demonstrantów pomiędzy samochody i wtedy duża część z nich podjęła decyzję by rozpierzchnąć się i uciec. Po godzinie 4:00 Teddy i Menos powiedzieli, że wydarzenia podczas demonstracji są przejawem arogancji policji Republiki Indonezji na ziemi Toar Lumimut i że to co oglądaliśmy w tym dniu to jawne tłumienie demokracji. Wobec tego akcję Komitetu Narodowego Papui Zachodniej należy uznać za moralne zwycięstwo.

hiska-3

O godzinie 4.15 dwudziestu starszych demonstrantów pojechało na  motorach na komisariat do Manado aby dowiedzieć się o losach 7 aresztowanych kolegów. O 4.55 podeszli do oficera i powiedzieli, że  powodem ich wstawienia się tutaj jest apel o uwolnienie 7 aresztantów. Powodem ich zatrzymania miał być rzekomy brak zezwolenia na przeprowadzenie demonstracji

Oto dane aresztowanych:

1. Hiskia Meage – przewodniczący konsulatu KNPB Indonesia
2. Emanuel Ukago przewodniczący KNPB Gorontalo
3. Laos Aka – odpowiedzialny za akcję
4. Wiliam Wim – koordynator akcji
5. Andreas Dabla – członek KNPB
6. Sony Liwiya – członek KNPB
7. Agus Tabuni – członek KNPB

Potem rozpoczęto przesłuchanie Andreasa Dabla i Sonego Liwiyi. Byliśmy głodni i zmęczeni przez kilka godzin przesłuchania – nie podano nam w jego czasie jedzenia ani picia. O 10:01 zjedliśmy w policyjnej kantynie pierwszy posiłek. Była to ryba z ryżem oraz czysta woda. Posiłek nie trwał więcej jak 20 minut i potem przesłuchanie było kontynuowane. Przed noclegiem zobaczyliśmy skonfiskowane nam rzeczy. Rano przed śniadaniem pytano nas z ironią czy my jesteśmy OPM, KNPB, ULMWP czy MSG.

hiska-4

Dnia 1 czerwca  w środę o 10.45 byliśmy znowu przesłuchiwani. W czasie przesłuchania pojawiły się pytania na temat kobiety z Lembaga Bantuan Hukum Indonesia (Instytut Pomocy Prawnej Indonezja) z Manado, która nam pomagała w kontaktach z dowódcami policji. Podczas przesłuchania powiedzieliśmy iż Papua Zachodnia stanowiła niegdyś część Królestwa Niderlandów i że sam Mohammed Hatta twierdził, iż nie powinna stanowić ona problemu ponieważ ma prawo stać się niepodległym państwem. Rezolucja ONZ nr 1752 oraz 2504, które były ratyfikowane w ramach Porozumienia z Nowego Jorku (1962) wykreowały wielki niepokój i stanowiły naruszenie prawa do suwerenności Zachodnich Papuasów, a jak wiemy poprzednio w roku 1945 ONZ zakwalifikowało Papuę Zachodnią jako terytorium bez zarządu (Non Self Govering Territory) zgodnie z Komisją dekolonizacji ONZ. Papua Zachodnia stanowiła część Królestwa Niderlandów podobnie jak Holenderskie Indie Wschodnie (Indonezja), Holenderskie Antyle i Surinam. Rezolucje ONZ nr 1514 i 1541 stwierdzają, że narody Melanezji nie są tożsame z narodami Indonezji reprezentującymi kulturę malajską, tak jak Holenderskie Antyle stanowią podmiot oddzielny od Surinamu. Naród Papui Zachodniej podobnie jak inne narody Melanezji (Vanuatu, Kanakowie z Nowej Kaledonii. Fidżi, Papua Nowa Gwinea i Wyspy Salomona) posiada prawo do dekolonizacji i samostanowienia, tymczasem cierpi już 54 lata za sprawą neokolonializmu i imperializmu wspieranego przez kapitalizm. Tak więc postanowienia Konferencji z Canberry z 6 lutego 1947 roku nie są wdrożone w życie.

Powiedzieliśmy również, że nasze prawo do samostanowienia nigdy nie było w pełni respektowane również na forum ONZ, dlatego dnia 31 maja 2016 stanęliśmy jako reprezentacja narodu by w sposób pokojowy obwieścić wolę naszego narodu!

A jest ona następująca:

1. Wolą narodu Papui Zachodniej jest przystąpienie do MSG w pełnym wymiarze na polu społecznym, ekonomicznym, regionalnym i politycznym.

2. Jako, że Papua Zachodnia stanowi część melanezyjskiej rodziny to nasze prawo do samostanowienia powinno stać się kwestią niezwykłej wagi podczas spotkania krajów Afryki, Karaibów i Pacyfiku (ACP) w Port Moresby w dniach 30 czerwiec – 1 lipiec. Kraje te powinny zostać zaznajomione raz jeszcze z historią aneksji naszego kraju ponieważ odrzucamy ten akt geopolitycznej inżynierii jakim był Akt Wolnego Wyboru z 1969 roku (PEPERA 1969). Ponadto ONZ dopuściło się wielu zaniedbań ograniczając się między innymi do odczytania swej decyzji na forum międzynarodowym, nie wysłuchując głosu wyrażającego wolę ludu Papui Zachodniej.

3. Podkreślamy, że Indonezja kreuje straszliwy konflikt aresztując i zabijając naszych działaczy, rabunkowo eksploatując bogactwa mineralne naszych ziem.

4. Pragniemy by nasza walka zakończyła się osiągnięciem pełnej niepodległości i suwerenności, bowiem wymieramy na naszej ziemi, gdzie się urodziliśmy. Nie poddamy się nigdy, będziemy walczyć aż do końca.

5. Chcemy potwierdzenia naszego prawa do samostanowienia poprzez ogłoszenie referendum.

6. Jako naród wspieramy ULMWP i pełne członkostwo w MSG.

7. Zachęcamy MSG do przekonania ONZ by uznano nas za naród.

8. Jako naród potrzebujemy wsparcia międzynarodowego dla działaczy takich jak Steeven Itlay i Alex Enekenem oraz innych więźniów politycznych

9. Odrzucamy zdecydowanie Komisję Praw Człowieka wydelegowaną przez Dźakartę.

10. Domagamy się zatrzymania operacji militarnych przeciw papuaskiej młodzieży na Sulawesi i w całej Indonezji.

Kita harus mengakhiri penderitaan rakyat Papua

Musimy zakończyć cierpienie narodu Papui Zachodniej.

**************************************

Powyższy tekst powstał na podstawie dłuższego opracowania

„Kronologi Lengkap Aksi Demo Damai Komite Nasional Papua Barat(KNPB) Konsulat Indonesia di Manado Sulawesi Utara, 31 Mei 2016”

Autor streszczenia i przekład tekstu: Rafał Szymborski

****************************************************

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Artykuły i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s