Koniec Maja 2016 w Wamenie: Brutalne stłumienie protestu

W sercach KNPB oraz PRD Wamena wciaż żywe są obrazy z dnia 30 maja kiedy to policja w pełnym rynsztunku dokonała nalotu na sekretariat KNPB Wamena jak i z ostatniej demonstracji z dnia 31 maja 2016

Zastosowana wówczas wobec nas strategia bicia i poniżania jest tak daleka od demokratycznych wartości jakim hołduje świat zewnętrzny!

Przerażona przebiegiem demonstracji ludność regionu Wamena w dużym stopniu wycofała się z uczestnictwa w zagrożonym represjami zgromadzeniu, pragnąc oszczędzić cierpienia swym dzieciom, ale z drugiej strony nie dała się też sprowokować kolonialnemu reżimowi Republiki Indonezji. Dzięki SMS przysłanym przez przyjaciół z KNPB Lapago oraz KNPB Baliem wiemy, że aresztowano już tam 23 osoby. Wcześniej policja w pełnym rynsztunku, aresztowała tam 18 osób, a kolejne 10 zatrzymała w sekretariacie KNPB w Baliem. Tak więc w sumie aresztowano około 51 osób.

lapago-8

Wśród czołowych, zatrzymanych działaczy KNPB z Baliem znaleźli się

– Inuma Mabel, który prowadził demonstrację

– Irwatho Mabel

– Baroy Sambom

– Samuel Mabel

– Akin Bahabol

– Maria Awom

– Adi Kenelak

– Sonni Yual

Skutki tych wydarzeń będą monitorowane i na bieżąco aktualizowane.

lapago-6

10 aktywistów KNPB aresztowanych przez funkcjonariuszy z Wameny zawieziono do komisariatu policji Jayawijaya. Błagamy o wsparcie społeczność międzynarodową. Niechaj społeczność Melanezji i kraje regionu Pacyfiku wiedzą, że wspieramy Zjednoczonych Ruch Wyzwolenia Papui Zachodniej (ULMWP) oraz pełne członkostwo w Melanesian Spearhead Group (MSG). Pragniemy by na ziemiach naszych przodków odbyło się referendum. Pragniemy uwolnienia Stevena Itlaya, który 5 kwietnia 2016 roku, również został aresztowany. Prawdą pozostaje fakt, że nie ma demokracji, tak i w Wamenie, jak i w całej Papui Zachodniej. Podczas demonstracji nie byliśmy uzbrojeni, nie mieliśmy ostrych narzędzi, a jednak policja użyła wobec nas broni.

Nasza walka będzie kontynuowana i prędzej czy później i tak będziemy wolni! Dziękuję i niech powyższą pracę pobłogosławi Pan Jezus!

Autor: Barroy Sambom – niepodległościowy aktywista z Wameny w Papui Zachodniej

Przekład: Rafał Szymborski

lapago-4

lapago-5

lapago-1lapago-3lapago7lapago-2

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s