Spotkanie KNPB Konsulat Indonesia z przedstawicielami diecezji Kościoła Katolickiego w Manado oraz Synodu Kościoła Ewangielickiego w Minahasie

Dnia 30 kwietnia 2016 roku przedstawiciele KNPB Konsulat Indonesia na czele z przewodniczącym Hiskia Meage rozpoczęli spotkanie z przedstawicielami diecezji Kościoła Katolickiego Manado Br (Sulawesi Północne) zadaniem, którego było zaprezentowanie wyników prac Komisji Sprawiedliwości i Pokoju z Brisbane w Australii. Niezwykle ważnym wydarzeniem było również seminarium dedykowane działaczom KNPB oraz młodzieży papuaskiej studiującej w Północnym Sulawesi. Uroczystej inauguracji tego spotkania dokonał Pan Hiskia Meage dnia 31 kwietnia 2016 roku. Jego cel był zbieżny z rozmowami zainaugurowanym dzień wcześniej.

manado6

Otwarcie konferencji pod hasłem  „Acara Peluncuran laporan tim pencari fakta gereja-gereja Pasifik datang ke Papua dan seminar nasional” nastąpiło nazajutrz 1 maja w Ashrama Mahasiswa Papua Cenderawasih V w Manado w Północnym Sulawesi. Była ona spotkaniem supportowym dla 1 majowej konferencji „We will lost everything” w Brisbane, która odbyła się dzięki współpracy ULMWP, w tym w szczególności przewodniczącego Octavianusa Mote, z duchownymi katolickimi z Brisbane.

manado3

Celem zgromadzenia w Manado była dalsza analiza wyników badań Komisji Sprawiedliwości i Pokoju z Brisbane, dotyczących przypadków łamania praw człowieka obejmujących okres lat 1962-2016. Posiedzenie rozpoczęła modlitwa w intencji ofiar łamania praw człowieka w Papui Zachodniej.

manado4

Dnia 4 maja 2016 roku KNPB Konsulat Indonesia włączył wyniki prac tych spotkań do tematów dyskusji z przedstawicielami Synodu Kościoła Ewangelickiego Minahasy (BPMS-GMIM) w mieście Tomohon, tak aby mogli je przeanalizować i wyciągnąć z nich wnioski.

manado-5

Uwieńczeniem tych wszystkich wydarzeń było spotkanie Ciała Koordynującego KNPB Konsulat Indonesia z Ojcem Pastorem Dr. Hendrym C.M. Runtuwene (S.H. M.Si) pełniącego funkcję sekretarza Zespołu Pracowników Synodu BPMS-GMIM. Odbyło się ono 19 października 2016 roku.

Spotkanie które trwało zaledwie 20 minut było niezwykle istotne dla członków KNPB Konsulat Indonesia. Ojciec Runtunawe zwrócił uwagę na młodego człowieka, który rzekomo zapomniał domknąć drzwi od pomieszczenia w którym odbywało się spotkanie. Pan Hiskia Meage wyjaśnił, iż był to reprezentant wywiadu ponieważ policja miasta Tomohon śledzi każdą formę aktywności KNPB. Poprosił również wielebnego Runtunawe o sprecyzowanie swego stanowiska wobec przemocy, której kolejne akty dokonują się każdego dnia w Papui Zachodniej, jak również wobec aktów przemocy wymierzonych w Papuasów żyjących poza obszarem prowincji Papua i Papua Zachodnia.

manado1

W odpowiedzi Ojciec Runtunawe stwierdził, że Papuasi są reprezentantami Ludu Bożego, a ten będący dziełem Boga posiada wrodzoną godność i prawo otrzymania odpowiedzi na te trudne pytania. Wyraził również nadzieję, że ludzka walka o wolność, sprawiedliwość i ochronę środowiska naturalnego nie będzie poczytana za grzech. Walka o ochronę kreacji bożej i w intencji ofiar brutalnego łamania praw człowieka będzie przedmiotem szczególnie żarliwych modlitw Kościoła Ewangelickiego w Minahasie. Przewodniczący KNPB Konsulat Indonesia poprosił również o modlitwę i negocjacje z władzami w sprawie społeczności papuaskiej żyjącej poza granicami Papui.

manado2

Ojcie Runtunawe jako sekretarz Synodu podkreślił, iż Papuaska młodzież żyjąca na terenie Północnego Sulawesi znajduje się pod szczególną uwagą i opieką Kościoła oraz Wszechmocnego jako, że stanowi ona Lud Boży.

Szczególnie istotne jest dla niego teologiczne doświadczenie będące udziałem młodzieży z organizacji Ikatan Mahasiswa Iryan Jaya (IMIRJA), która posiada więzi z młodzieżą z Ikatan Mahasiswa Indonesia Papua (IMIPIA) w Manado (Połnocne Sulawesi), z czym również zgodził się Pan Hiskia Meage. Ramy dyskusji ostatecznie wyznaczyła i uwieńczyła wspólna modlitwa w intencji sprawiedliwości, pokoju i poszanowania ludzkiej godności!

Opracowanie i Tłumaczenie: Rafał Szymborski

Na podstawie oryginalnego raportu autorstwa Hiska Meage

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wiadomości i Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Spotkanie KNPB Konsulat Indonesia z przedstawicielami diecezji Kościoła Katolickiego w Manado oraz Synodu Kościoła Ewangielickiego w Minahasie

  1. Yeti Papuabi pisze:

    minta penjelasan baik ka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s