KNPB Konsulat Indonesia i protesty z 1 grudnia 2016 roku

Zdecydowana większość Zachodnich Papuasów domaga się przywrócenia prawa narodu do suwerenności, czego ukoronowaniem powinno stać się referendum przeprowadzone zgodne z procedurami demokratycznymi.

hiskia-meage-1-grudzien

Pierwszogrudniowe uroczystości i demonstracje  odbyły się nie tylko w samej Papui Zachodniej, ale również w rozlicznych miejscach Indonezji tak jak choćby w centrum Dżakarty (Bundaran HI Jakarta), gdzie demonstrowali przedstawiciele Sojuszu Studentów Papuaskich (AMP) oraz Frontu Ludowego Indonezji (FRI), a także w Ashrama Mahasiswa Papua Manado oraz w Ashrama Mahasiswa Papua Kamasan VIII w miescie Tomohon w Północnym Sulawesi. Warto dodać, że w tej samej lokalizacji mieści się Sekretariat Komitetu Narodowego Papui Zachodniej (KNPB) – oddziału Konsulat Indonesia, a w ostatnich wydarzeniach uczestniczył Hiskia Meage, który jest przewodniczącym KNPB Konsulat Indonesia.

Rozpoczynając swoje przemówienie Hiskia Meage uroczyście oświadczył, że rocznica Proklamacji Niepodległości Papui Zachodniej powinna być obchodzona przez wszystkich Papuasów od Sorong do Samarai. Po raz kolejny podczas publicznego wystąpienia przed papuaskimi studentami i doświadczonymi działaczami KNPB zadał pytanie:

„Dlaczego Republika Indonezji zabija, prześladuje, aresztuje i torturuje w ten dzień działaczy AMP, KNPB czy FRI?  Przecież podczas tych uroczystości i demonstracji nie dzieje się nic co wymagałoby użycia siły! Podnoszone są flagi Papui Zachodniej, jej godło, transparenty AMP, KNPB czy FRI –  przedstawiające pro-demokratyczne i pro-wolnościowe hasła! Śpiewane są rewolucyjne pieśni i rozbrzmiewa tradycyjna muzyka! Po raz kolejny jednak korowody demonstrantów powitały samochody Avanza z przyciemnianymi szybami, wypełnione funkcjonariuszami w pełnym uzbrojeniu! Po raz kolejny pokojowe demonstracje rozbito odwołując się do użycia siły! Czy jest to postępowanie zgodne z Konstytucją Republiki Indonezji (NKRI), która gwarantuje wolność wyrażania słowa i myśli, wolność zrzeszania się i stowarzyszania? Nie jest to zgodne z prawem międzynarodowym i stanowi naruszenie praw człowieka!

Pan Hiskia Meage zaapelował do wszystkich aktywistów by nie ulegali strachowi ponieważ jest to wspólna walka o prawdę i sprawiedliwość i dlatego Bóg jest z nimi wszystkimi i towarzyszy wszelkim ich zmaganiom. Ta walka jest naszym obowiązkiem wobec Narodu – dodał – wyrażając jednocześnie „podziękowania dla Wszechmocnego” za to, że pozwolił po raz kolejny wypełnić im te zobowiązanie.

Przewodniczący KNPB Indonesia (Sabang-Amboina) wspomniał również o bohaterach walki narodowowyzwoleńczej, którzy poprzedzili tych obecnie demonstrujących i którzy wyznaczyli moralne standardy obowiązujące do dzisiaj! Po raz kolejny wybrzmiały imiona: Mako Tabuniego, Erika Logo, Hubertusa Mabela, Victora Kogoyi (przewodniczący KNPB Konsulat Indonesia w Dżakarcie), Octovianusa Pogau (przedstawiciela prasowego Sekretarza KNPB Konsulat Indonesia w Dżakarcie oraz członka Aliansi Jurnalis Independen),Toniego Kobaka, Martinusa Yohame (Przewodniczący KNPB Sorong), Theysa Eluaya oraz założycieli i bojowników OPM takich jak Permenas Awom czy Kelly Kwalik. Konstatując ten apel pamięci Hiskia Meage powiedział: „Przypomnieliśmy więc pamięć i chwałę naszych bohaterów, którzy nas poprzedzili. Prawda o historii Papui Zachodniej, prawda o kapitalistycznym wyzysku i kolonialnym ucisku naszego kraju została raz jeszcze wyrażona i zademonstrowana! Jeszcze raz wyraziliśmy własną tożsamość i przynależność do melanezyjskiej rodziny, która jest integralnym składnikiem bogactwa jaką jest ludzkość. Niech żyje rewolucja! Zakończmy ucisk i prześladowania! Szacunek dla nas – działaczy KNPB”!

Po obchodach 55 rocznicy Proklamacji Niepodległości Papui Zachodniej jej przewodniczący, Hiskia Meage, został aresztowany na rozkaz dowódcy wywiadu policji miasta Tomohon w Sulawesi Północnym. Aresztowanie nastąpiło dnia 3 grudnia 2016, lecz po dobie spędzonej w areszcie działacz został uwolniony. Zobowiązano go niemniej do ponownego stawienia się na komisariacie policji w Tomohon dwa dni później.

O godzinie 9.00 rano Hiskia Meage wraz z kilkoma członkami KNPB opuścił sekretariat KNPB Konsulat Indonesia w budynku Ashrama Mahasiswa Papua Kamasan VIII Sulawesi Północne, by zameldować się na posterunku policji o godzinie 10.35.

Po stawieniu się przed obliczem dowódcy wywiadu policji miasta Tomohon, ten zapytał członków KNPB o przyczyny oraz rezultaty obchodów 1 grudnia 2016. W odpowiedzi usłyszał, iż obchody te mają zarówno charakter lokalny, narodowy jak i międzynarodowy. Zaznaczono jednocześnie, że odbywają się one cyklicznie, co roku, jako upamiętnienie Proklamacji Niepodległości Papui Zachodniej 1 grudnia 1962.

Po tych słowach dowódca wywiadu policji zdecydowanie zażądał aby KNPB za każdym razem informowało władze o wszelkich działaniach związanych z walką niepodległościową. Podkreślił, iż nie uznaje obchodów związanych z Proklamacją Niepodległości Papui Zachodniej ponieważ Papua jest niepodległa i wolna w ramach NKRI i nigdy nie była i nie jest niepodległym państwem. Według jego słów obszar  ten od początku istnienia NKRI jest integralną częścią.

Po wysłuchaniu tej reprymendy zgodnie z ich komentarzem „członkowie KNPB na czele z Hiskia Meage podziękowali Stwórcy Nieba i Ziemi za kolejny dzień poświęcony walce o prawdę i udali się z powrotem do sekretariatu KNPB”.

Tekst powstał na podstawie materiałów KNPB Konsulat Indonesia 

KNPB Konsulat Indonesia Mengklarifikasi Hut Kemerdekaan Bangsa Papua Barat Ke 55 Tahun pada 1 Desember 2016 dengan Kepala Kazat Intel Polres Kota Tomohon, Sulawesi Utara. http://knpbkonsulatindonesia.blogspot.co.id/2016/12/knpb-konsulat-indonesia-mengklarifikasi.html

Tłumaczenie i Opracowanie: Rafał Szymborski

POSŁOWIE

Sześciu zachodniopapuaskich więźniów politycznych wciąz jest przetrzymywanych przez indonezyjskie służby w odosobnieniu po tym gdy udzielili publicznego wsparcia Zjednoczonemu Ruchowi Wyzwolenia Papui Zachodniej (ULMWP) w sprawie nadania mu pełnego członkostwa w Melanesian Spearhead Group (MSG).
Szóstka mężczyzn znalazła się w gronie ponad 500. osób zatrzymanych  w dniu 19 grudnia 2016 roku, przez indonezyjskie słuzby, ale tylko oni jak narazie doczekali się rozpoczęcia procedury mogącej grozić poważną inkryminacją.
Istnieje obawa, że mogą byc im postawione zarzuty związane ze „zdradą”, grożące wieloletnim pozbawieniem wolności.

meage-action-nedeed

Lista przetrzymywanych na posterunku w Manado:

1. Hiskia Meage (przewodniczący KNPB Konsulat Indonesia)
2. Emanuel Ukago (przewodniczący regionalnego konsulatu KNPB w Gorontalo)
3. Panus Hesegem (członek KNPB)
4. Wiliam Wim (członek KNPB)

Lista przetrzymywanych na posterunku w Jayapurze:

1. Hosea Yeimo (Pierwszy Sekretarz KNPB w obszarze Numbay)
2. Mael Alua (członek centrali KNPB).

Ten wpis został opublikowany w kategorii Artykuły, Wiadomości i Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s