Trzy wielkie plemiona Papui pragną być uznane za część wielkiej rodziny Melanezji

Baliem 1
Przywódcy plemienni Rady Zwyczajowej  obszaru Baliem (Dewan Adat Daerah Balim) podczas spotkania plenarnego w budynku katolickiej wspólnoty Hubula w Wamenie.

WAMENA. Trzy wielkie plemiona stanowiące trzon Rady Rdzennej Społeczności Regionu Baliem (Dewan Adat Wilayah Balim – region La Pago) zaapelowały do władz Republiki Indonezji (NKRI), Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), a także do społeczności międzynarodowej o uznanie praw rdzennych mieszkańców Doliny Baliem do utożsamiania się z wielką rodziną Melanezji, ich kultura natomiast powinna być identyfikowana z częścią dziedzictwa kulturowego Melanezyjczyków w Zachodnim Pacyfiku. Ponadto sygnatariusze rezolucji pragną przekonać władze Indonezji i ONZ, że jako reprezentantom narodu Papui Zachodniej przysługuje im prawo do samostanowienia, że podstawowymi prawami i wartościami jakie wobec nich powinny być respektowane są poszanowanie praw człowieka, suwerenność ich własnej kultury i obyczajów, a także prawo do posługiwania się tradycyjnymi językami plemiennymi. Postulaty te sformułowano podczas tego spotkania i zawarto w 14 punktach

Baliem 2

Atmosfera spotkania Rady Zwyczajowej ludów z obszaru Doliny Baliem (Dewan Aadat Wilayah Balim)

Zgodnie z informacją prasową potwierdzoną przez satuharapan Dominikus Sorabut [1] jako sekretarz spotkania oszacował liczbę uczestników na 150 osób – wszyscy oni byli reprezentantami trzech wielkich ludów Doliny Baliem: Yali, Hubula i Lani.

Każde z tych plemion było reprezentowane przez szereg wodzów, którzy złożyli swoje podpisy pod przyjętą uchwałą.

Sygnatariusze pochodzący z Wielkiego Plemienia Yali:

 1. Wilem Alua – przywódca plemienny reprezentujący Radę Zwyczajową Obszaru (DAD) Baptekma.
 2. Email Omoldoman – przywódca i lider DAD z regionu Mek
 3. Yulius Bai – przywódca i lider DAD z obszaru Yali Selatan
 4. Pontius Sunyap – przywódca i lider DAD z regionu Una Ukam
 5. Silas Wamu – przywódca i lider DAD z regionu Yali Barat.

Sygnatariusze pochodzący z Wielkiego Plemienia Hubula:

 1. Bonifasius Mulai, (DAD Hubula).
 2. Kares Watipo (DAD Kurima).
 3. Julis Heselo (DAD Hubul).
 4. Dius Hiluka, reprezentujący lud Ngalik (DAD Ngalik Momuna).

Sygnatariusze pochodzący z Wielkiego Plemienia Lani:

 1. Simet Jikwa (DAD Bogo)
 2. Isebel Murib (DAD Yamo)
 3. Koyon Dius Murib (DAD Koyon)
 4. Kelibenus Tabuni (DAD Mamid/Kembu)
 5. Bernardus Yigibalom (DAD Tiom Mangga).
 6. Gerard Wakerkwa (DAD Buguk/Gonak/Balim Barat).
 7. Menes Murib (DAD Kuyawani).
 8. Orowi Wenda (DAD Balim Tengah)
 9. Pandinus Wanimbo (DAD Toli).

 

INTEGRACJA ROZPROSZONYCH

Spotkanie odbyło się pod hasłem „Transformacja społeczności Baliem ze stanu rozproszenia do stanu integracji). Uczestnicy spotkania skupili się na problemie rewitalizacji instytucji plemiennych zagrożonych zniszczeniem i odejściem w zapomnienie pod wpływem upadku ich autorytetu. W trakcie wystąpień wspomniano, iż tradycyjne społeczności z Baliem doznają wielu szkód z powodu błędnej polityki władz w zakresie ekonomii, prawa, ochrony przyrody oraz braku poszanowania zasad demokracji.

baliem 3

Wspólny posiłek jako ważna część spotkania integrująca działaczy Papuaskich

Szczególnie podkreślano zanikanie tradycyjnych form życia plemiennego oraz fakt, że dzieci coraz wcześniej kończą edukację znajdując się w wyniku tego w warunkach sprzyjających problemom z samoidentyfikacją i związanych z zagrożeniem rozmaitymi formami destrukcji. Problem te poruszano nawet częściej niż powszechny i niezwykle dotkliwy w Papui Zachodniej problem tłumienia swobód obywatelskich i demokracji. Rozpad tradycyjnej gospodarki i ekonomii plemiennej był tu dla wszystkich obecnych głównym impulsem do zainicjowania integracji wszystkich społeczności zamieszkujących Dolinę Baliem.

Wszyscy zgodzili się, że walka o poszanowanie prawa do samostanowienia jest ich wspólnym celem, jak również, że Ziemia, Lasy i Woda są źródłem życia – dobra kondycja tych zasobów jest podstawą ich przetrwania w przyszłości jako rdzennych mieszkańców Doliny Baliem.

W rezolucji podpisanej podczas tego spotkania wezwano rząd Indonezji, ONZ oraz społeczność międzynarodową do uznania mieszkańców Baliem za reprezentantów Wielkiej Rodziny Ludów Melanezji, wyrażono pełne poparcie dla działań Zjednoczonego Ruchu Wyzwolenia Papui Zachodniej (ULMWP), Międzynarodowych Parlamentarzystów dla Papui Zachodniej (IPWP) oraz Międzynarodowych Prawników dla Papui Zachodniej (ILWP), wyrażono wolę podtrzymania presji na rząd Indonezji aby wpuścił przedstawicieli Forum Wysp Pacyfiku (PIF) do Papui Zachodniej. Sygnatariusze uchwały zobowiązali również indonezyjski rząd do otwarcia dostępu dla zagranicznych dziennikarzy, dyplomatów, senatorów, naukowców i obserwatorów praw człowieka, tak aby mogli swobodnie poruszać się po Papui Zachodniej i wspierać lokalnych właścicieli gruntów, od gór Nemangkawi do jeziora Wonagon.

W treści wystosowanego pisma zdecydowanie potępiono działania kopalni Freeport McMoran, żądając jej zamknięcia. Stanowi ona, jak stwierdzono podczas spotkania, przyczynę zła i cierpienia tradycyjnych społeczności i uważana jest za główne źródło zbrodni przeciwko ludzkości wobec rdzennej ludności Papui Zachodniej. Niezwykle istotnym był wybrzmiały również apel o zatrzymanie i ukaranie wszystkich winnych naruszeń praw człowieka, których dopuszczono się od momentu włączenia Papui Zachodniej w granice państwa indonezyjskiego – oskarżeni powinni stanąć przed międzynarodowym trybunałem karnym. Lista żądań została zamknięta postulatem zatrzymania strumienia transmigrantów nieustannie napływających do Papui Zachodniej.

Przypis:

[1] Dominikus Sorabut, filmowiec, twórca filmów dokumentalnych na temat wylesiania, nielegalnego górnictwa i działań indonezyjskiego rządu w Papui Zachodniej. Związany z Radą Zwyczajową Papui (DAP). Uczestnik III Kongresu Papuaskiego w październiku 2011 roku, w jego trakcie aresztowany i pobity. 16 marca 2012 roku sąd rejonowy w Jayapura skazał Sorabuta na trzy lata więzienia na podstawie art. 106 Kodeksu Karnego, łącząc zaangażowanie w III Kongres z próbą zdrady państwa indonezyjskiego.

Redaktor: Eben E. Siadari
Źródło: SATUHARAPAN.COM      Przekład: Rafał Szymborski

http://www.anginselatan.com/2017/03/tiga-suku-besar-papua-ingin-diakui.html?utm_source=dlvr.it&utm_medium=facebook

Ten wpis został opublikowany w kategorii Artykuły, Wiadomości i Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s