Chronologia represji wobec aktywistów KNPB Nabire w dniach 1-5 lipiec 2017

Indonezyjscy funkcjonariusze w dniach 30 czerwiec- 6 lipiec 2017 roku zatrzymali wielu zachodniopapuaskich działaczy niepodległościowych i ich sympatyków; dopuszczając się wobec nich następnie pobić i tortur. Ciało Koordynujące Komitetu Narodowego Papui Zachodniej (BP KNPB – Badan Pengurus Komite Nasional Papua Barat) w Nabire donosi o represjach w postaci aresztowań i pobicia członków KNPB Nabire  przez miejscowych funkcjonariuszy policji dniach 1-5 lipiec 2017.

W informacji prasowej udzielonej dla majalahbeko.com, BP KNPB Nabire pisze, o trzech aktywistach nadal przetrzymywanych na komisariacie policji z Nabire.

KNPB 1

Pierwszy z nich został zatrzymany przy okazji rozdawania ulotek z okazji rocznicy 1 lipca, a dwóch pozostałych aresztowano za okupację posterunku w Nabire podczas, której domagali się uwolnienia wspomnianego aktywisty. 28 innych aktywistów KNPB podczas tego zajścia zostało pobitych.

KNPB 2

Oto chronologia wydarzeń:

W czwartek 30 czerwca 2017 aktywiści KNPB Nabire postanowili przeprowadzić kampanię rozdawania ulotek z okazji 1 lipca 1971 roku, daty Proklamacji Niepodległości Papui Zachodniej. W ulotkach zawarto treść wyjaśniającą jakie znaczenie dla Zachodnich Papuasów ma ta data [1].

W sobotę 1 lipca 2017 o godzinie 8.15 czasu indonezyjskiego członkowie KNPB spotkali się w sekretariacie KNPB Nabire – „Wespa”. Zadecydowali wtedy, że będą rozdawać ulotki na głównej ulicy miasta (Jalan Raya).

O godzinie 9.20 wszyscy działacze KNPB wyszli z „Wespy” i rozpoczęli rozdawanie ulotek. O godzinie 13.30 członkowie KNPB zameldowali się w „Wespie”  i skonstatowali, że akcja przebiegła spokojnie, jednakże stwierdzili, że Yanto Waine nie wrócił z nimi do siedziby KNPB Nabire.

knpb 4

W poniedziałek 3 lipca 2017 dotarła do nich wiadomość, że prawdopodobnie Yanto Waine został aresztowany podczas rozdawania ulotek na Jalan Medan. Następnego dnia nad ranem aktywiści KNPB zażądali od dowódcy policji w Nabire (AKBK Sony Sanjaya – Kapolres Nabire) Sony’ego Sanjaya natychmiastowego uwolnienia Yanto Waine. Na czele delegacji, która zażądała zwolnienia przetrzymywanego działacza znajdował się Andi Ekapiya Yeimo – koordynator okupacji posterunki policji w Nabire. Obok niego wśród uczestników okupacji posterunku znaleźli się następujący członkowie KNPB: Samuel Kobepa, Martnus Goo (poniżej na zdjęciu), Henok Tebai, Selpianus Woge, Yeki Pigai, Jhon Degei, Piles Degei, Apelian Tebai, Hiskia Pigai, Stevanus Pigai, Aten Agapa, Orisan Makai, Januariu Pigai, Yabres Anuow, Stevanus Woge, Mesak Yatipai, Amoye Tebai, Fincesia Gobai, Belandina Gobai, Amelia Tatago, Yanuarius Douw, Ria Gobai, Ola Gobai, Frans Bunai, Augus Pigai (A), Augus Pigai (B), Kristina Yeimo, Abimelek Muyapa i Sabinus Muyapa.

Martinus Goo

O godzinie 12.30 wyżej wymienieni aktywiści KNPB pojawili się przed komisariatem policji w Nabire. O 12.50 rozpoczęli negocjacje policjantami w sprawie uwolnienia Yanto Weine, przetrzymywanego w izolacji już od czterech dni.

KNPB 3

Policjanci wyjaśnili, że zatrzymali go za rozdawanie ulotek. Zirytowani biernym oporem delegacji KNBP, której członkowie pozostali w komisariacie o godzinie 15.00 funkcjonariusze policji pobili ich kijami ratanowymi oraz gumowymi pałkami. Podczas tych zajść Andi Ekapiya i Samuel Kobepa zostali zatrzymani, a 28 pozostałych uciekło z terenu posterunku w kierunku głównej ulicy – Jalan Raya, nie mając żadnych informacji o tym co stało się z zatrzymanymi Andim i Samuelem.

Po zastosowaniu środków przymusu, pobiciu i ucieczce, 28 członków KNPB Nabire ponownie podjęło decyzję o powrocie pod komisariat. Policjanci zagwarantowali, że uwolnią Andiego, Samuela i Yanta w południe 5 lipca 2017 roku. Wtedy jeden z członków KNPB powiedział: „Jeśli oni nie wrócą do nas to KNPB nadal będzie okupować komisariat, to wrócimy tu ponownie!”. „To zależy – jeśli chcesz przyjdź sam, a jeśli chcesz zabierz ze sobą resztę! Twoja sprawa!” – odrzekł reprezentant strony policji.

Po tej wymianie zdań o godzinie 17.00 28 członków KNPB wróciło do „Wespy”. Andy, Yanto i Samuel nadal przebywają w areszcie na komisariacie policji w Nabire.

Aktualizacja. Dalszy bieg wypadków

Według raportów jakie dotarły do Free West Papua Campaign, wiadomości opublikowanych na łamach Tabloid Jubi i Pacific Media Watch w dniach 30 czerwiec – 6 lipiec 2017 roku w Papui Zachodniej aresztowano 150 osób, a wielu z nich doświadczyło tortur lub pobić. Po zwolnieniu Yanto Waine około 150 Zachodnich Papuasów pomaszerowało w kierunku indonezyjskiego posterunku policji w Nabire, aby wezwać do uwolnienia pozostałych zatrzymanych. Wśród więzionych było przynajmniej dziewięć osób nieletnich. Podobnie jak wcześniejsi demonstranci doświadczyli oni wkrótce szykan, gróźb, pobić i tortur.

Wśród nich znaleźli się:

Herman Kudiai – uderzony w lewie ramię i głowę rattanem, uderzony w głowę pistoletem.

Herman Kudiai

Icepi Kogopa – uderzony w lewę ramię i głowę rattanem, kopany po nogach.

Icepi Kogopa

Agus Kayame – bity bronią po prawym kolaniem a także  rattanem po całym ciele

Agus kayame

Kaliminus Magai – Kopany, bity bronią po plecach

Kaliminus Magai

Arson Kiwak – uderzony w ramię, kopnięty w głowę i w prawą rękę

Arson Kiwak

Neptunus Newegau – jego prawa ręka krwawiła i opuchła po pobiciu pistoletem, bito go po głowie rattanem

Neptunus Newegau

Agus Kallah – Kopany i bity rattanem od szyi po ramiona

Agus Kallah

Free West Papua Campaign w pełni potępia te nielegalne, masowe aresztowania i zatrzymania pokojowych demonstrantów w Papui Zachodniej. Brutalne tortury Zachodnich Papuasów ilustrują praktyki towarzyszące nielegalnej okupacji indonezyjskiej; tortury państwowe mają charakter endemiczny, są systematyczne i szeroko rozpowszechnione. „Apelujemy do Amnesty International i Human Rights Watch oraz wszystkich kierunkowych organizacji praw człowieka, aby przyłączyli się do Zachodnich Papuasów, wzywając do pełnego i bezstronnego dochodzenia”. Free West Papua Campaign domaga się sprawiedliwości dla ofiar i zapewnienia, że takie nadużycia się już nigdy nie powtórzą.

Tłumaczenie: Rafał Szymborski
Redakcja: Rafał Szymborski i Damian Żuchowski

Źródła oryginalne:

Ini Kronologis Represif Terhadap Aktivis KNPB Nabire 1-5 Juli 2017 http://www.majalahbeko.com/2017/07/ini-kronologis-represif-terhadap.html?m=1

Around 150 West Papuan people in Nabire arrested, including children. Many tortured. https://www.freewestpapua.org/2017/07/08/around-150-west-papuan-people-arrested-including-children-many-of-them-tortured-by-indonesian-police-in-nabire/

150 reported arrested in new West Papua crackdown on activists https://asiapacificreport.nz/2017/07/10/150-reported-arrested-in-new-west-papua-crackdown-on-activists/

PRZYPIS:

[1] 1 lipca 1971 roku to data Deklaracji Niepodległości Republiki Papui Zachodnia ogłoszona przez Organizację Wolnej Papui (OPM) w porozumieniu między wojskowymi przywódcami organizacji Papui Zachodniej i poparciu dyplomatycznego środowiska działającego za granicą. Głównymi sygnatariuszami deklaracji byli  Seth Yaphet Rumkorem oraz Jacob Prai. Inni sygnatariusze Deklaracji to B.M Tanggahma,  F.T.J. Jufuway,  D. Maury, H. Womsiwor,  D. Kereway i  S.T. Tan. Poparł ją również Nicholaas Jouwe. Deklaracja była odpowiedzią na pacyfikację zachodniopapuaskich dążeń niepodległościowych poprzez międzynarodowe zatwierdzenie tzw. Aktu Wolnego Wyboru, które utwierdziło indonezyjską okupację Papui Zachodniej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Artykuły i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s