Sierpniowa akcja studentów zachodniopapuaskich w Manado

Front Ludowy Indonezji (FRI-Front Rakyat Indonesia) wraz z młodzieżą papuaską utworzył sojusz walczący o wyzwolenie Papui Zachodniej  (FRI-West Papua), który w porozumieniu z przywódcami organizacji młodzieżowej skupiającej studentów z regionów centralnych Indonezji i górskich Papui Zachodniej (Dewan Pimpinan Wilayah Tengah – Asosiasi Mahasiwa Pegunungan Tengah Papua-AMPTPI) zorganizował dnia 08.08.2017 w Manado (Sulawesi Północne) pokojową demonstrację pod hasłami pokoju i sprawiedliwości w Papui Zachodniej.

Manado sierp 2

Tą drugą frakcję reprezentowały liczne „gałęzie” studentów papuaskich uczących się w różnych miastach Sulawesi: Dewan Pimpinan Cabang – Asiosiasi Mahasiswa Pegunungan Tengah Gorontalo, DPC – AMPTPI Makassar, DPC – AMPTPI Manado, DPC – AMPTPI-Tomohon, DPC – AMPTPI-Tondano.

Manado sierp 3

Setki demonstrantów zebrały się pod kampusem uniwersyteckim Ashrama Cenderawasih V Manado by potem podzielić się na trzy grupy, które jako miejsca wystąpień publicznych wybrały odrębne punkty na głównych ulicach wokół kampusu. Punkty te to: Biuro Rektoratu Uniwersytetu Samratulangi (UNSRAT), drugi to Pomnik Bohatera Simona Bolivara, trzecim budynkiem pod który zorganizowano zgromadzenie była Rada Ludowa Regionu Sulawesi Północnego (DPRD SUlut –  Dewan Perwakilan Rakyat Daerah Sulawesi Utara).

Manado sierp 4

Akcja była koordynowana przez reprezentantów młodzieży papuaskiej: Ansela Chambu oraz Efera Lokobala.

Oto oświadczenie Młodzieży Papuaskiej:

„Młodzież papuaska zdecydowanie protestuje przeciwko łamaniu Praw Człowieka w  Papui Zachodniej, odrzuca projekty nowych podziałów administracyjnych i tworzenia nowych prowincji, regencji oraz dystryktów (Pemekaran Wilayah Baru), sprzeciwia się nielegalnemu wydobyciu złota i miedzi przez zagraniczne spółki oraz nielegalnej wycince drzew, a także górnictwu naftowemu i gazownictwu. Zdecydowanie odrzuca powstawanie nowych posterunków MAKO-BRIMOB  w całej Papui Zachodniej, ponieważ BRIMOB łamie prawa człowieka tak jak to miało miejsce 01.08.2017 w Deiyai. Winni tych czynów powinni być sprawiedliwie osądzeni przez niezawisły sąd tak jak wszyscy pozostali, którzy dopuścili się zbrodni ludobójstwa od czasu aneksji i okupacji Papui Zachodniej czyli od roku 1961 aż po dzień dzisiejszy”.

Manado sierp 6

Koordynator protestu Erif Lokobal powiedział w czasie przemowy, że TNI-Polri powinno natychmiast zostać wycofane z Papui Zachodniej ponieważ obecność tych formacji rujnuje pokój w Zachodniej Nowej Gwinei. „Żywym przykładem są wydarzenia w Deiyai i dlatego pytamy ludzi, którzy dokonali tej zbrodni o przyczynę zabójstwa dwóch osób i ciężkiego ranienia 16 innych. Pytamy zbrodniarzy o to, co na ten temat mówi indonezyjska konstytucja (UUD) i ponadto podkreślamy, że obecność wojska niszczy wartości jakim tradycyjne społeczności Papui Zachodniej hołdują. Odrzucamy ekspansję MAKO-BRIMOB od Sorong do Merauke bo to co rząd NKRI określa jako rozwój nam przynosi jedynie niepokój i cierpienie, podczas gdy w tym samym czasie zagraniczne kompanie dokonują rabunkowej eksploatacji zasobów tej ziemi rujnując nasze lasy i rzeki. Odrzucamy wszelkie rządowe programy rozwoju we wszelkim kształcie ponieważ nie przynoszą one dobrobytu naszemu ludowi i to widać jasno od początku okresu, gdy Papua Zachodnia została silnie włączona do NKRI” – mówił dalej Eirf Lokobal.

Manado sierp 7

Zamykając przemówienie pod budynkiem  DPRD Sulut Atines Wonda powiedział, że obecność struktur indonezyjskiego państwa stanowi zarzewie krwawego konfliktu w Papui Zachodniej i że jedynym rozwiązaniem jest referendum wdrożone na drodze mechanizmów prawa międzynarodowego. Rząd Republiki Indonezji (RI) jest winien naruszeń praw człowieka i to trwa od roku 1961, ponieważ aparat represji jest szczególnie brutalny wobec ludności cywilnej. Naród Papui Zachodniej pragnie bezpiecznego życia w pokoju a nie pod uciskiem wojska i kapitalistów. Wyraził przekonanie, że wszelki ucisk w postaci zabójstw, tortur i wywłaszczeń musi znaleźć finał w ostatecznym wyzwoleniu się jego kraju. W ten tylko sposób może zostać zrealizowany cel, którym jest cieszenie się przez naród bogactwami tej ziemi. Wonda podkreślił :”Papua to my! To realni ludzie! Nie chcemy być zastraszani przez rząd RI oraz aparat ucisku jaki działa na jego usługach! Skoro człowiek potrzebuje tlenu do oddychania to potrzebuje go każdy człowiek, także ten biedny i żyjący skromnie jak rolnik, czy myśliwy …nie tylko elita! Tak jak powietrza do oddychania potrzebujemy demokracji, a nie może ona być wdrożona,t am gdzie jest fałsz! Odrzucamy ekspansję militarną w Papui Zachodniej, rozwój infrastruktury, który rujnuje tryb życia tradycyjnych społeczności, rozbudowę posterunków MAKO BRIMOB, które są siłami bezpieczeństwa jedynie nominalnie, bo faktycznie używają broni przeciwko narodowi. Papua będzie wolna i spełnią się sny o prawdziwym socjalizmie”!

Manado sierp 8

Wystąpienie Atinusa Wondy zostało również wysłuchane przez przywódców DPRD SULUT (Wakil Ketua DPRD SULUT): Wennego Lumentuta oraz (będącego także głową Kesbangpol ) Stevena Liova. Po jego zakończeniu młodzież biorąca udział w demonstracji udała się na naradę do kampusu Asrama Cenderawasih V Manado w celu oszacowania bilansu akcji .

Tłumaczenie i Opracowanie: Rafał Szymborski

ŹRÓDŁA:

Mahasiswa Papua di Sulut Serukan Referendum http://www.indopostmanado.com/2017/08/09/mahasiswa-papua-di-sulut-serukan-referendum/

Przeprowadzone Dialogi

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s