Ofiara śmiertelna i ranni po akcji BRIMOB w Deiyai

17 zachodniopapuaskich cywilów, w tym siedmioro dzieci, zostało rannych w wyniku ostrzału dokonanego przez indonezyjskich sił bezpieczeństwa. Marius Pigai, jeden z postrzelonych, zmarł na miejscu. 6 leży w szpitale w Paniai na intensywnej terapii, kolejna trójka jest leczona w Deiyai, szóstka z ranionych dzieci czuje się już nieco lepiej i dochodzi do pełni sił w domu pod opieką własnych rodzin.

Deiyai

Świadkowie wydarzenia opisują, że wszystko zaczęło się od kąpieli grupy przyjaciół w rzece Oneibo; nie dla wszystkich ta chwila relaksu skończyła się dobrze, jeden z nich 24-letni Ravianus Douw zaczął tonąć i został uratowany przez lokalnych mieszkańców. Potrzebował pilnej pomocy lekarskiej.

Jego przyjaciele zwrócili się o pomoc do firmy Putra Dewa Paniai, pracującej przy rozbudowie mostu. Liczyli na możliwość skorzystania z samochodu zaparkowanego w pobliżu wypadku, by jak najszybciej przetransportować rannego do szpitala. Osoby zatrudnione w przedsiębiorstwie zignorowały prośbę i poszukujący pomocy przez następne 5 godzin musieli pokonać 10 km, by wreszcie znaleźć samochód, który zabrał Ravianusa do szpitala. Było jednak już za późno: poszkodowany w drodze do szpitala zmarł.

Rodzina i krewni zmarłego byli oburzeni postawą robotników, przekonani, że gdyby pomogli rannemu mężczyźnie, ten by przeżył. Grupa oburzonych pomaszerowała w kierunku mostu w Deiyai aby zademonstrować swoje oburzenie.

W ciągu kolejnej godziny, na miejsce przybyli członkowie mobilnych brygad policji BRIMOB, a także oficerowie armii, którzy natychmiast zaczęli strzelać do zgromadzonych. Lokalny inspektor policji, Rafli Amar, utrzymywał później, że była to uzasadniona reakcja, będąca odpowiedzią na zniszczenie obozu firmy. Innego zdania są zachodniopapuascy świadkowie wydarzenia, którzy utrzymują, że policjanci przybyli na miejsce strzelając na oślep pod wpływem amoku, który nazwali „szałem” sił bezpieczeństwa. Free West Papua Campaign przypomina, że ostrzeliwanie nieuzbrojonych demonstrantów jest charakterystycznym przejawem okrucieństwa dokonywanym w Papui Zachodniej w świetle prawa przez indonezyjskie siły bezpieczeństwa. Indonezyjskie wojsko i policja, mogą działać i bezkarnie nadużywać siły w Papui Zachodniej – obszarze okupowanym przez Dżakartę i traktowanym nader często jak kolonia.

Dla Free West Papua Campaign notatkę opracował Damian Żuchowski

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wiadomości i Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s