KNPB Konsulat Indonesia dziękuje krajom popierającym samostanowienie Papui Zachodniej

KNPB Konsulat Indonesia składa wyrazy wdzięczności ośmiu krajom Pacyfiku, które poparły niepodległość Papui Zachodniej na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych.

W piątek 22 września w Manado (Sulawesi Północne) KNPB Konsulat Indonesia pod przewodnictwem Hiskia Meage zorganizował uroczyste spotkanie wypełnione modlitwami i dyskusjami poświęconymi głosowi ośmiu krajów Pacyfiku, które  odważyły się wyrazić wsparcie dla niepodległościowych aspiracji Papui Zachodniej. W modlitwach tych licznie uczestniczyła młodzież papuaska studiująca na Sulawesi. Wyrazy podziękowań i wdzięczności skierowane były do reprezentujących kraje Pacyfiku prezydentów, premierów, ministrów oraz wszystkich innych działaczy z krajów które weszły do Koalicji Pacyfiku na rzecz Papui Zachodniej (PCWP). Kraje te to: Wyspy Marshalla, Wyspy Salomona, Vanuatu, Tonga, Nauru, Tuvalu, Palau, oraz nowy członek PCWP – Kiribati.

Meage ONZ 2

„Po pierwsze to składamy ręce do Boga jako wyraz wdzięczności za to, że kwestia Papui Zachodniej została ponownie podjęta na ostatniej 72 Sesji Zgromadzenia ogólnego ONZ” – powiedział 24 września Pan Hiskia Meage w wywiadzie telefonicznym dla Tabloid Jubi.

„To jeden z przejawów progresu i owoców pracy Zjednoczonego Ruchu Wyzwolenia Papui Zachodniej (ULMWP), dzięki któremu 8 krajów wyciągnęło kwestię samostanowienia Papui Zachodniej na światło dzienne. Przejawem tego samostanowienia jest postulat przeprowadzenia referendum zgodnego z normami prawa międzynarodowego, a także kwestia cały czas trwającego łamania praw człowieka „- powiedział Hiskia Meage  w wywiadzie telefonicznym przeprowadzonym 24 września.

Meage ONZ 1

„Dodatkowo podczas modlitw nie zapomniano o przejawach wsparcia i solidarności  płynących z krajów Afryki i Karaibów. Po raz pierwszy w historii samostanowienie Papui Zachodniej znalazło poparcie rządu kraju z Karaibów –  St. Vincent oraz Grenadyn.

„My już długo jesteśmy udręczeni – na ziemi naszych przodków – łamanie praw człowieka dokonuje się już od ponad 50 lat. Dlatego odważne wsparcie z Vanuatu, Wysp Salomona, Tuvalu, jak i St.Vincent oraz Grenadyn wywołuje u nas łzy wzruszenia, szczęścia i wdzięczności”- przekonuje  Hiskia.

Meage ONZ

W tym samym duchu wypowiada się Sekretarz KNPB Konsulat Indonesia Bram Asso: „Już ponad 500.000 Zachodnich Papuasów zostało zabitych w rezultacie ciągłego i haniebnego naruszania praw człowieka! Dlatego prawo do samostanowienia jest dla nas niezwykle istotne. Wdrożenie go sprawi, że taka sytuacja w Papui Zachodniej już nie powtórzy”.

Nasze jęki słyszą narody Pacyfiku! Nasi bracia z Pacyfiku strzegą naszych praw i o nie walczą, dlatego jesteśmy im wdzięczni za ich odwagę”.

Materiał Konsulatu KNPB Indonesia

Tłumaczenie: Rafał Szymborski

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s