Akcja aparatu represji w Ashrama Mahasiswa Papua Cendrawasih V Putra Manado (Sulawesi Północne)

Dnia 09.11.2017 przedstawiciele władz Republiki Indonezji (RI) po cywilnemu wraz z siłami indonezyjskiej policji i wojska (TNI-POLRI) dokonały zaskakującego nalotu na kampus universytecki Ashrama Mahasiswa Cendrawasih V Putra w Manado. Siły TNI-POLRI reprezentowały Zarząd Dzielnicy Malalayang w mieście Manado Prowincji Sulawesi Północne (Pemerintah Kecamatan Malalayang, Kota Manado, Prowinsi Sulawesi Utara). Reprezentacja władz przybyła w liczbie 5 osób (2 kobiety i 3 mężczyzn), w otoczeniu 25 członków indonezyjskiej armii i policji (TNI-POLRI), spośród, których większość wyposażona była w pełne uzbrojenie Wyjątek stanowili 3 reprezentanci połączonych formacji, którzy pojawili się w cywilnych strojach. Wymienione jednostki wkroczyli do kampusu  o godzinie 7.30 czasu  indonezyjskiego, operacja zakończyła się w póżnych godzinach popołudniowych.

ashrama manado

Wśród wysokich rangą przedstawicieli połączonych formacji TNI-POLRI rozpoznano osoby takie jak:

– Babinsa Karon Basan (Kasat Intelejen Kapolda Sulawesi Utara – Dowódca Wywiadu Policji Sulawesi Północnego) wraz ze swoimi ludżmi,

– Kasat Intelkam Polresta Manado (Dowódca Wywiadu Policji Miasta Manado) wraz z podległymi mu ludżmi,

– Kapolsek  Distrik/Kecamatan Malalayang (Dowódca Policji Dzielnicy Malalayang) wraz ze swoimi ludżmi,

– Władze Dystryktu Malalayang wraz ze swymi pracownikami.

Podczas prowadzonych działań funkcjonariusze indonezyjskiego aparatu państwowego przemieszczali się za pośrednictwem następującego sprzętu: 4 motory, 1 zwykły policyjny samochód patrolowy i 1 samochód Avanza.

Głównym celem przybyłych było usunięcie murali i obrazów flagi Bintang Fajar (Morning Star) z otynkowanej kolumny gmachu kampusu oraz z płytek chodnikowych. Członkowie młodzieży papuaskiej będący na miejscu zaprosili stronę TNI-POLRI do dialogu jednak członkowie wymienionych formacji domagali się by opuścili to miejsce i nie przeszkadzali.

Hiskia Meage, przewodniczący miejscowego oddziału Komitetu Narodowego Papui Zachodniej (KNPB Konsulat Indonesia), zwrócił się do przybyłych funkcjonariuszy w następujący sposób :”Dzień dobry wszystkim panom! Dlaczego ten obraz tak was niepokoi i dlaczego bez zapowiedzi niepokoicie mieszkańców kampusu? Dlaczego do usunięcia obrazów flagi Bintang Fajar zorganizowaliście tak szeroko zakrojoną represyjną akcję? Jeśi te obrazy zostaną usunięte My i tak z powrotem namalujemy je w innym lepszym miejscu!”

Funkcjonariusze odpowiedzieli: „Jesteśmy reprezentacją władzy a Pan Hiskia Meage łamie prawo bo Organizacja Wolnej Papui (OPM) to organizacja zakazana w Manado i całej Indonezji. Jest to powszechnie wiadome tak samo jak fakt, że zintegrowane siły TNI-POLRI lojalnie służą NKRI w imię hasła „NKRI za cenę śmierci” („NKRI harga mati”, czyli Indonezja za każdą cenę, nawet za cenę życia [przyp. red]).

Pan Hiskia Meage na to odparł, że zna prawo a, że zbliżają się Święta Bożego Narodzenia nie chce sporów ponieważ Jezus Chrystus zabronił swym uczniom by traktowali swych bliżnich jako wroga.

Dowódca policji w Manado (Kepala Kasat Polresta Manado) rozpoznał pana Hiskia ponieważ wielokrotnie miał z nim już do czynienia jako dawny dowódca policji w Tomohon.

Kiedy przedstawiciele władz cywilnych zaczęli usuwać murale i obrazy flagi Bintang Fajar, Atines Wonda i Nelson Wenda (młodzież papuaska) zaczęli protestować powołując się na Konstytucję Republiki Indonezji (UUD) oraz Indonezyjski Kodeks Karny (KUHP). Dokumenty te stanowią o wolności wypowiedzi, a jako, że Indonezja mieni się państwem prawa i demokracji to zgodnie z preambułą konstytucji nie można tej swobody tłumić z użyciem siły! Napięcie rosło; w wyniku tej interwencji nie mogło się toczyć swobodnie zwykłe życie studenckie. Wkroczenie indonezyjskich służb porządkowych zbiegło się z czasem kiedy studenci przygotowywali się do spożycia posiłków. Sytuacja stała się tak napięta, że  mało brakowało a doszło by do rękoczynów. Jednakże Hiskia Meage uspokoił i rozdzielił zwaśnione strony. Ze smutkiem wygłosił kilka informacji o historii Papui Zachodniej, wspomniał o PEPERA 1969 (Act of Free Choice 1969) oraz o Pomniku  Wyzwolenia Irianu Zachodniego jaki po dziś dzień stoi w regencji Bintung w Sulawesi Północnym.

Wtedy po skończonej akcji przedstawiciele władz cywilnych opuścili teren kampusu, a chwilę póżniej w ich ślady poszli także członkowie TNI-POLRI. Po kilku godzinach powrócili, aby sprawdzić czy obrazy i murale zostały skutecznie usunięte, czy czasem nie odmalowano ich z powrotem.

Po całym zajściu jeden ze studentów o pseudonimie „Harun Matuan” oświadczył: „Należy dziś odnotować, że władze prowincji Sulawesi Północne i  siły TNI-POLRI zhańbiły godność narodu Papui Zachodniej”. Wcześniej ten sam człowiek poproszony przez reprezentanta policji  o wyjaśnienia na temat murali przedstawiających flagę Bintang Fajar powiedział, że namalowano ją ponieważ Zachodni Papuasi chcą niepodległości i niechaj ta wieść zostanie zaniesiona do Pałacu w Dżakarcie! Tego dnia Papuasi w Ashrama Cendrawasih V Putra Manado byli gotowi umrzeć za błękitno-biało-czerwone flagi jakie namalowali”.

Po całym zajściu, już w godzinach wieczornych Przewodniczący KNPB Konsulat Indonesia (Ketua KNPB Konsulat Indonesia) wraz ze świtą sympatyków udali się do akademika by omówić emocjonujące wydarzenia jakie miały miejsce w dniu 09.11.2017 oraz rolę KNPB Konsulat Indonesia w procesie wyzwolenia narodu spod kolonizacji NKRI.

Źródło oryginalne:  TINDAKAN REPRESIF APARATUR PEMERINTAH & APARAT GABUNGAN NKRI DI ASRAMA MAHASISWA PAPUA CENDRAWASIH V PUTRA MANADO – SULAWESI UTARA https://knpbkonsulatindonesia.wordpress.com/2017/11/09/knpb-news-tindakan-represif-aparatur-pemerintah-aparat-gabungan-nkri-di-asrama-mahasiswa-papua-cendrawasih-v-putra-manado-sulawesi-utara/

Tłumaczenie: Rafał Szymborski

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wiadomości i Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s