KNPB Konsulat Indonesia odpowiada na wyzwania współczesności i instruuje społeczność zachodniopapuaską żyjącą poza Papuą

Spotkanie jakie miało miejsce w  domu studenckim Ashrmama Cenderavasih Putra V Manado (Sulawesi Północne) było zainicjowane przez Komitet Narodowy Papui Zachodniej – Konsulat Indonesia (KNPB Konsulat Indonesia) i zorganizowane w porozumieniu z różnymi organizacjami społecznymi, religijnymi oraz pracowniczymi.

W rozwoju świadomości politycznej narodu Papui Zachodniej niezwykle istotną rolę odgrywa fakt ,że problem łamania praw człowieka i tamtejszych dążeń niepodległościowych to nie problem lokalny, regionalny, ani też narodowy, ale ponad wszelką wątpliwość międzynarodowy i dlatego wymaga on rozwiązania przy udziale międzynarodowych instytucji (Referendum pod nadzorem ONZ to jeden ze standardowych postulatów Zachodnich Papuasów). W związku z tym Zjednoczona Republika Indonezji (NKRI) manipuluje historią Papui Zachodniej i kreuje rozmaite strategie dyplomatyczne tak by możliwość dyskutowania kwestii Papui Zachodniej na forum międzynarodowym stłumić.

KNPB instruuje

Działania indonezyjskich polityków stały się zagrożeniem dla zachodniopapuaskiej walki na forum Pacyfiku, bowiem dnia 23 marca 2017 podpisano MoU-Memorandum of Understanding, gdzie sygnotariuszami były: Royal Solomon Police Force (RISPF- czyli Policja Wysp Salomona) oraz Kepolisan Republik Indonesia (Policja Republiki Indonezji z Tito Karnavianem na czele). MoU jest dokumentem, który był dyskutowany na ostatnim szczycie MSG zainicjowanym przez NKRI (zauważmy, że NKRI ma tam od niedawna status członka stowarzyszonego podczas, gdy Zjednoczony Ruch Wyzwolenia Papui Zachodniej – ULMWP jedynie status obserwatora),który ma na celu zwalczanie terroryzmu i przemytu w Południowym Pacyfiku.

Jako, że Minister Spraw Zagranicznych Wysp Salomona Manasseh Sogavare ujrzał w tym dokumencie zagrożenie dla zachodniopapuaskiej walki o niepodległość i praw człowieka strona indonezyjska wszczęła szereg działań zmierzających do oskarżenia Manasseha Sogavare o korupcję i zdyskredytowania go.

Pan Sogavare jest znany z uporczywej walki o to by Zachodni Papuasi przestali być dyskryminowani, aresztowani, oskarżani, ścigani czy nawet bez jasnej przyczyny zabijani jak mają to miejsce po dziś dzień zwyczaj czynić indonezyjskie wojsko i policja (TNI/POLRI). Podobnie próbkę takiej aktywności indonezyjskiej dyplomacji obserwowaliśmy na ostatniej Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Yorku.

Jako odpowiedź na próby wyciągnięcia kwestii Papui Zachodniej na forum MSG oraz ONZ pojawiły się agresywne, dogmatyczne, jednostronne, stygmatyzujące Papuasów artykuły, od których zaroiło się w indonezyjskiej prasie. Celem ich wszystkich było rozbicie jedności zachodniopapuaskiego ludu z uporem walczącego o niepodległość i suwerenność.

„Aby strzec integralności i dobrej kondycji ludu Papui Zachodniej od Sabang aż po Ambon musimy budować świadomość kolektywną i co najważniejsze pamiętać o jedności, by potem ramię w ramię iść do przodu, tak by chronić nasze bezpieczeństwo i wspólnotę. Musimy ją budować poprzez dialog, który powinniśmy inicjować od akademika do akademika, od szałasu po szałas, by potem „nie być  wstrząśniętymi, kiedy spadnie deszcz”. Mamy silną wolę stworzenia takiego ochronnego parasola- bo najważniejsze to nasza jedność i integralność” –  spuentował Hiskia Meage Przewodniczący KNPB Indonesia –  Komite Nasional Papua Barat Konsulat Indonesia).

W takich oto realiach mieszkańcy Papui Zachodniej muszą ciągle zmagać się ze stygmatyzacją ze strony władz NKRI, które bez przerwy pragną pęknięcia Papuaskiej solidarności, tak więc muszą oni zachowywać harmonię w społecznościach jak i relacjach indywidualnych w trakcie walki o wyzwolenie spod kolonialnego ucisku.

Źródło oryginalne:  MENANGGAPI ISU DAN SAMPAIKAN PERKEMBANGAN POLITIK BANGSA WEST PAPUA SERTA RAPIKAN ORANG PAPUA DI LUAR PAPUA https://knpbkonsulatindonesia.wordpress.com/2017/11/08/menanggapi-isu-dan-perkembangan-politik-bangsa-west-papua/

Tłumaczeniei i Opracowanie: Rafał Szymborski

Ten wpis został opublikowany w kategorii Artykuły i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s