Działania Publiczne

1. Koncert Papua Merdeka. Niecieplin. 9 sierpień 2014

9 sierpnia 2014 roku w miejscowości Niecieplin położonej w pobliżu Garwolina na Mazowszu odbył się pierwszy w historii Polski koncert na rzecz wsparcia prawa do samostanowienia rdzennej ludności Papui Zachodniej. Na scenie pojawiły się trzy kapele reprezentujące punk-rockowy nurt muzyczny: „Na Zewnątrz”; „Niepotrzebni”,  a także zespół „Bunt”, który wystąpił w roli gospodarza i współorganizatora koncertu. Do zgromadzonych przemówili pomysłodawca oraz kolejny ze współorganizatorów Rafał Szymborski oraz wspierający wydarzenie Przemysław Sieradzan.

Poniżej materiał filmowy z tego wydarzenia zrealizowany przez pawelet.pl.

 

2.  1 grudzień. Aukcja solidarnościowa w Warszawie

IMG_7840_sm1 grudnia 2013 roku w społecznym gimnazjum nr. 20 przy ulicy Raszyńskiej w Warszawie odbyła się aukcja obrazów, fotografii, rzeźb, książek i innych wytworów artystycznych. Licytacja, skierowana do „wszystkich ludzi dobrej woli”, zawiązała się dzięki inicjatywie Rafała Szymborskiego, Sylwii Gibaszek i Maxa Bojarskiego. Wśród udostępnionych prac znalazły się obrazy Marcina Afrykańskiego, fotografia artystyczna Małgorzaty Florczyk Bojarskiej, Kingi Maj oraz Tomasza Andrzejewskiego, tomiki poezji Sylwii Gibaszek i Barbary Wągiel, a także maska papuaska ulepiona z gliny przez Rafała Szymborskiego.

Wydarzenie artystyczne miało charakter informacyjno-społeczny i stanowiło formę wyrażenia solidarności z mieszkańcami Papui Zachodniej, doznających szeregu nadużyć ze strony indonezyjskich sił bezpieczeństwa i administracji. Dochód uzyskany z licytacji przeznaczono na rzecz organizacji Free West Papua Campaign, prowadzącą pod przewodnictwem Benny’ego Wendy, międzynarodową akcję na rzecz praw człowieka w Papui Zachodniej oraz ustanowienia referendum niepodległościowego dla tego regionu.

3. 21 października 2011 roku pod Ambasadą Indonezji w Polsce, na ul. Estońskiej w Warszawie odbyło się oddolne spotkanie solidarnościowe zorganizowane przez indywidualne osoby. Podczas zgromadzenia zostało wygłoszone poniższe przemówienie

 

4. Komunikat skierowany w sierpniu 2010 roku do pracowników Deutsche Bank w Poznaniu, na temat zaangażowania banku w niegodziwe inwestycje wspierające kopalnię złota Freeport MacMoran w 1996 roku (Papua Zachodnia/Indonezja)

 

5. Na przestrzeni lipca/sierpnia – listopada 2010 roku w Poznaniu odbył się Mityng „Ludy Tubylcze” podczas, którego zbierano podpisy pod 11-jedenastoma różnymi petycjami. Wśród nich znajdywały się dwie petycje dotyczące Papui Zachodniej: kierowane do prezydenta Indonezji Susilo Bambang Yudhoyono oraz Premiera RP Donalda Tuska. Pod każdą z petycji podpisało się kilkaset osób: byli wśród nich mieszkańcy Poznania, Piły, Zielonej Góry, Bydgoszczy, Kalisza, Torunia, Warszawy, Szczecina, Koszalina, Wrocławia, Obornik, Czarnkowa, Trzcianki, Wadowic, Ostrowa Wlkp oraz wielu innych:

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s