Listy/Przemyślenia

28.08.2013  REFLEKSJA RAFAŁA SZYMBORSKIEGO

Kiedy rozmyślam na temat tego czym jest humanizm i odpowiedzialność etyczna oraz nasz wkład jako jednostek w dorobek Ludzkości przypominam sobie czasy liceum oraz literaturę czasu wojny i okupacji poświęconą moralnym wyborom człowieka wobec sytuacji ekstremalnych i ludobójstwa! To były bardzo ważne sprawy, lecz mnie o wiele bardziej interesowały filmy, książki o plemionach takich jak Dani i Korowai w Nowej Gwinei a także o innych ludach tubylczych Amazonii, Melanezji, Australii i Afryki! Z czasem jednak odkryłem, że historia Polski oraz aktualna sytuacja ludów tubylczych i nasze postawy wobec nich to wcale nie odrębne, obce sobie sprawy!

Życie jest wielkim egzaminem dla nas! Stajemy wobec rozmaitych sytuacji i ponosimy konsekwencje naszych wyborów… a historia dokonuje z czasem nad nami etycznego osądu!W życiu ważne jest by mieć odwagę nie być obojętnym wobec ludobójstwa jak i etnobójstwa(Alain Gherbrant autor książki „Wyprawa Orinoko-Amazonia” powiedział, że „etnobojstwo jest pierwszym krokiem do ludobójstwa”), dlatego bulwersują mnie obserwowane w prasie czy internecie komentarze typu „A co mnie obchodzi jakieś dziwne plemię Amungme”! I myślę tutaj, że my Polacy powinniśmy wykazywać na tego typu sprawy szczególną wrażliwość! Polacy tak wiele czasu, energii poświęcają pamięci i szacunkowi dla żołnierzy AK, dla uczestników Powstania Warszawskiego oraz Powstania w Getcie Warszawskim!Polacy z takim bólem wspominają bierność zarówno Armii Czerwonej jak i zachodnich sojuszników Polski okazanych wobec tych powstańców!Ta bierność ma wymiar w sferze etycznej odpowiedzialności… i konsekwencje w ofiarach i przelanej krwi Polaków!

Jest również w społeczeństwie polskim grupa osób szczycąca się tytułem”Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata”! Ludzie Ci mieli odwagę nie być obojętnymi, mieli odwagę nie zgodzić się na ludobójstwo! Dlatego ich szanujemy, dlatego nie zapominamy o nich! Władze Polski uhonorowały członków szwedzkiego zespołu Sabaton tytułem honorowych obywateli Gdańska za twórczość poświęconą żołnierzom Westerplatte, za to jak opowiedzieli Światu o tym jak był obojętny wobec tragedii Polaków w czasie wojny! Myślę, że doświadczenia wojny, okupacji, holocaustu zobowiązują Polaków również do szczególnej wrażliwości wobec zbrodni dokonywanych na rdzennej ludności Papui Zachodniej przez indonezyjski rząd i armię! Jeżeli tej wrażliwości zabraknie oznaczać będzie to, że naród Polski nie wyciągnął z tragicznych doświadczeń swej niewoli, wojny i okupacji żadnych wniosków!

Jakże przykro jest dowiedzieć się o tym, że rząd Polski planował sprzedaż broni dla Indonezji…… mając świadomość , że bron ta zostanie użyta przeciwko ludności cywilnej Papui! Widać, że odpowiedzialność etyczna jest obca wielu polskim politykom! Musimy pamiętać, że każdy z nas może paść ofiarą ludobójstwa! Nasza rodzina może paść ofiarą zbrodni… i obojętności! Obojętność jest przykładaniem ręki do zbrodni i przyczynianiem się do dehumanizacji! Świat nie może być głuchy na głos takich bojowników o wolność jak Benny Wenda czy Filep Karma! To ci ludzie są wyrazicielami konglomeratów tych wszystkich wartości jakie określamy mianem humanizmu, są głosem uniwersalnego Sumienia Ludzkości! Dlatego gorąco pragnę niepodległości Papui Zachodniej i marzę o tym by w czasie swego życia usłyszeć w „Wiadomościach” o jej ogłoszeniu!

AUTOR: RAFAŁ SZYMBORSKI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s