Oświadczenie grupy TPN/PB z okolic Tembagapury oraz tło narastającego napięcia wokół wsi Banti i Kembeli

Dziennikarze z całego świata powinni wykazać się szczególną czujnością wobec tego, co dzieje się obecnie wokół Tembagapury w Papui Zachodniej. Około 700 indonezyjskich żołnierzy i członków mobilnych brygad policji przygotowuje się do szturmu na dwie wsie – Banti i Kembeli. Aby uprawomocnić w oczach swoich sojuszników wszelkie przyszłe działania, indonezyjska administracja za pośrednictwem mediów rozpowszechniła plotkę jakoby 1300 mieszkańców tych miejscowości zostało wziętych za zakładników. Personel wojskowy twierdzi, że wkrótce „zaatakuje” obie wioski biorąc ze sobą 100 „żywych lub martwych”.

Przywódca społeczności z jednej z wiosek położonej w cieniu największej kopalni i złota na świecie przekonuje, że okoliczni mieszkańcy nie są przetrzymywani jako zakładnicy i kontynuują swoje codzienne czynności. Oświadczenie zostało wydane po tym jak indonezyjski personel wojskowy, w tym szef indonezyjskiego wojska, Gatot Nurmantyo , rozpowszechnili pogłoskę jakoby mieszkańcy wiosek Banti i Kembeli zostali wzięci za zakładników przez „uzbrojoną grupę przestępczą”
„Chciałbym podkreślić, że nie jesteśmy przetrzymywani jako zakładnicy” – powiedział Jonathan Kibak, lider społeczności z wiski Banto w rozmowie z Fairfaix Media. 
Po głośnych oświadczeniach i wystąpieniach w tym regionie członków Armii Wyzwolenia Narodowego Papui Zachodniej (TPN/PB), indonezyjska armia wprowadziła kontrolę na okolicznych drogach i zagroziła, że przystąpi do szturmu na wioski Banti i Kembeli „biorąc 100 żywych lub martwych”, chociaż jej przedstawiciele twierdzili, że liczba bojowników, która miałaby stanowić zagrożenie dla okolicznych mieszkańców nie jest większa niż 25 osób.

Armia Wyzwolenia Narodowego Papui Zachodniej (TPN/PB) to część historycznego, siłowego skrzydła oporu wobec indonezyjskiej okupacji w Papui Zachodniej. Wspomniane złoża i kopalnia to część wielkiej inwestycji kontrolowanej przez amerykańską korporację górniczą Freeport McMoran, która wypłaca indonezyjskim żołnierzom wielomilionowy żołd za ochronę inwestycji. Aby udrożnić teren pod wydobycie indonezyjski rząd oraz Freeport McMoran przeprowadziły liczne, historyczne wywłaszczenia i przesiedlenia rdzennych mieszkańców, niszcząc w tym regionie ich miejsca kultu i elementy tradycyjnej gospodarki.

Oświadczenie grupy TPN/PB z okolic Tembagapury (TPN/PB Kodam III Timika) znane także jako „Jack Milian Kemong daje godną odpowiedź na działania zbrojne indonezyjskiego wojska (TNI) w Temabagapura”. 

Pod „parasolem” oczu Boga Stwórcy, Natury jako wspierającego nas świadka zawierającej kości tysięcy Papuasów jakie są złożone na ziemi naszych przodków oświadczamy i zwracamy się z szacunkiem do:

1. Przywódców ULMWP i rzeszy działaczy im podlegającej
2. Do szeregów bojowników tworzących Armię Wyzwoleńczą Papui Zachodniej (TPN-PB)
3. Do przywódców WPIA i działaczy im podlegających
4. Do przywódców WPLO i działaczy im podległych
5. Do przywódców IPWP i rzeszy działaczy wspierających ich pracę
6. Do przywódców ILWP i wspierających ich osób
7. Do liderów MSG i ludzi im podległych
8. Do liderów PIF i im podległych
9. Do przywódców państw stanowiących wielką melanezyjską rodzinę i ich obywateli
10.Do przywódców ONZ (UN / PBB) i rzeszy pracowników im podlegających
11. Do przywódców USA
12. Do przywódców UE
13. Do przywódców państw kontynentu Afrykańskiego
14. Do przywódców krajów Azji
15 .Do przywódców i rządu Australii
16.Do przywódców i rządu Zjednoczonej Republiki Indonezji
17. Do Papieża w Rzymie jako głowy Kościoła Katolickiego na Świecie.
18. Do przywódców Kościola KINGMI w całej Papui Zachodniej
19. Do przywódców Kościołów Protestanckich na całym Świecie
20. Do wszelkich grup solidarnościowych, mediów związanych z walką niepodległościową w Papui Zachodniej zarówno na poziomie narodowym jak i międzynarodowym.

My bojownicy Armii Wyzwoleńczej Papui Zachodniej (TPN-PB Tentara Pembebasan Nasional Papua Barat) kochamy i szanujemy nasz naród Papui Zachodniej od Sorong aż po Samarai. Oto realizujemy operację zbrojną na terenie działania Freeport MC MoRan lub PT Freeport Indonesia na podstawie rozkazu wydanego przez generała Jacka Miliana Kemonga. Jego rozkaz jest zgodny z preambułą Konstytucji Republiki Indonezji z 1945 roku, która głosi, że suwerenność jest prawem każdego narodu i kolonizator musi zostać usunięty dla ludzkości i sprawiedliwości społecznej całego ludu Republiki Indonezji. Preambuła Konstytucji z 1945 stanowi zespół przepisów stanowiących regulację prawną będącą podstawą prawną Republiki Indonezji. Rząd NKRI musi być świadom, że Zachodni Papuasi reprezentują rasę melanezyjską  (przyp. tłum. a co za tym idzie mają prawo do dekolonizacji i własnego państwa), tak więc ta konstytucja nigdy nie była honorowana przez samą Indonezję. Na podstawie powyższego rozkazu my realizujemy i będziemy realizowali działania zbrojne na terenie działania spółki Freeport Mc Moran czy PT Freeport Indonesia.

Oto masze postulaty:

1. Zwracamy się do prezydenta Joko Widodo jako zwierzchnika rządu NKRI oraz sił zbrojnych TNI-POLRI i całego narodu od Sabang po Ambon o natychmiastowe uznanie prawa melanezyjskiego ludu Papui Zachodniej, jako, ze to prawo zostało nam odebrane przyczyn ekonomicznych. W ten oto sposób niejako udoskonalamy, honorujemy i nadajemy właściwy sens preambule Konstytucji Indonezji z 1945 roku.

2. Wzywamy rząd Zjednoczonej Republiki Indonezji (NKRI- Negara Kesatuan Republik Indonesia),rządy USA, Holandii ,ONZ i wszelkich krajów zaangażowanych w pracę Freeport Mc Moran do zaprzestania kłamstw jakie mają miejsce od roku 1945 aż po dzień dzisiejszy i rok 2017, oraz uznania grzechów wobec Stwórcy Wszechrzeczy, wobec świata, polegających na unicestwieniu tysięcy rdzennych Papuasów, co dokonuje się juz od ponad 50 lat!

3. Jest rzeczą jasną, że integracja Papui Zachodniej ze Zjednoczoną Republiką Indonezji odbyła się w imię zysku zaangażowanych w ten proces wyżej wymienionych stron reprezentujących zagranicznych kapitalistów. Chodzi tu o cztery podmioty: Indonezja, USA, Holandia i ONZ.

4. Indonezja utrzymuje proces wyniszczania rdzennej ludności ponieważ czerpie z tego ekonomiczne zyski, a jej postawa i interpretacja sytuacji w Papui Zachodniej przejawia się poprzez jej niepohamowaną ekspansję militarną na tej ziemi. Pośrednio do utrzymywania się sytuacji w wyniku , której liczba ofiar śmiertelnych tej ekspansji się zwiększa przyczyniają się się USA, Holandia i ONZ, jak również 27 krajów zaangażowanych w prace wydobywcze PT Freeport Indonesia.

5. Korzeń problemu w Papui Zachodniej tkwi w silnej woli USA by podtrzymać przynoszącą zyski działalność górniczą w Papui Zachodniej. Rezultatem tej woli była ugoda zwana New York Agrement (15 sierpień 1962) a w jej wyniku Act of Free Choice- PEPERA (Penentuan Pendapat Rakyat – 14/15 lipiec 1969). Konsekwencją tych dwóch wydarzeń była przemoc wobec rdzennej ludności w postaci tortur, zabójstw, kłamstw, kradzieży praw i godności, gwałty, niszczenie tradycyjnych zwyczajów i kultury! Oto są przykłady aktów radykalnego złamania Praw Człowieka w Papui Zachodniej.

6. Żądamy od przywódców ONZ uznania i zadośćuczynienia tym grzechom jakie miały miejsce za sprawą nieudolnych decyzji ONZ wobec ludności rdzennej Papui Zachodniej. Grzech takiej interpretacji przepisów, który ostatecznie prowadził do ludobójstwa i wyniszczenia ludu Papui Zachodniej powinien znaleźć zadośćuczynienie w przywróceniu prawa do suwerenności, ku dobrobytowi jak i pokojowi całej ludzkości.

7. Apelujemy do sił zbrojnych Zjednoczonej Republiki Indonezji (TNI-POLRI) aby w swych działaniach nie wykorzystywała ludności cywilnej zarówno rdzennej jak i napływowej (transmigrantów). Indonezyjskie wojsko powinno walczyć z nami jako TPN-PB. Zakazujemy ludności cywilnej współpracować z TNI i apelujemy by unikała wkraczania na teren starć zbrojnych, tak więc jeśli jakieś osoby cywilne będą współpracowały z TNI automatycznie będziemy je traktowali jako wroga .

8. Prosimy wszystkich pracowników oraz ochronę Freeport o to by nie współpracowali z indonezyjskim wojskiem (TNI-Tentara Nasional Indonesia). Pole działań zbrojnych rozpoczyna się w Grasberg a kończy w Porsait i niechaj pozostanie ono puste! Nie wkraczajcie na nie bowiem naszym wrogiem jest TNI-POLRI i kierownictwo PT Freeport jako strona czerpiąca największe zyski z eksploatacji.

9. Wszystko co się wydarzy stanie się w wyniku spisku USA i Indonezji, który to doprowadził do integracji Papui Zachodniej ze Zjednoczoną Republiką Indonezji, która to dawała możliwość nieprzerwanej eksploatacji górniczej zasobów Papui Zachodniej . Ta kolonialna rzeczywistość to rezultat kapitalistycznego wyzysku i wspierającego go systemu i rządu NKRI. W związku z tym uruchamiamy działania zbrojne na terenie działania Freeport w celu jego zniszczenia.

10. Zwracamy się z apelem do całego naszego narodu aby nie dał się sprowokować ani zwieść słodkim ofertom rządku Zjednoczonej Republiki Indonezji, sił zbrojnych TNI/POLRI, czy wywiadu BIN (Badan Intelejejn Negara) i BAIS (Badan Intelejen Strategis). Oni tylko na to liczą abyśmy zapomnieli o naszej tożsamości, godności i wartości jako ludzi, a jesteśmy dziećmi melanezyjskiego ludu Papui Zachodniej.

11. Przez cały czas gdy TPN walczy jako partyzantka żadna organizacja na poziomie narodowym bądź międzynarodowym nie może nam nakazać zaprzestania działalności. Nasza działalność nie może zostać powstrzymana, ponieważ reprezentując suwerenność walczącą, jeśli upadniemy, naród ostatecznie straci szansę na niepodległość  [4].

Oto jest nasze oświadczenie prosto z pola bitwy! Niechaj wysłucha go z uwagą lud Papui Zachodniej i wspiera naszą pracę modlitwą. Za nią i wsparcie naszemu narodowi dziękujemy.

Tembagapura, 28 Wrzesień 2017

Koordynator akcji partyzanckiej – Komendant Sekcji Johny Bianal
Mediator Akcji – Henrik Wanmang

Przedwstęp: Relacje Bezpośrednie i Materiały Prasowe

Tłumaczenie i redakcja oświadczenia: Rafał Szymborski

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Artykuły i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s